Hızlı tren projeleri sanayimizi de canlandırıyor

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya’nın Türkiye ekonomisindeki yerini ve gelecek hedeflerini anlatıyor...

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hızlı tren projeleri sanayimizi de canlandırıyor
Türkiye GSMH'sının yüzde 2,4'ü Konya-Karaman Bölgesi'nde üretiliyor. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, hızlı tren seferlerinin başlamasından sonra ilin ticaret hayatının canlılık kazandığını açıklıyor. Doğan, Konya'nın tarım-hayvancılık, turizm ve enerji alanında büyüyeceğini de belirtiyor. Doğan, "2023 yılı için ilimize 10 milyon turist hedefi koyduk. Planlanan Antalya-Konya Hızlı Tren hattı, Antalya'ya gelen 10 milyon turistin Konya'ya ve iç kesimlere yönlendirilmesi açısından dönüm noktası olacak" diyor.ürkiye’nin ‘tahıl ambarı’ nitelemesi artık sadece coğrafya kitaplarında kaldı. Bugün Konya, her yıl kurulan yeni fabrikaları, yeni üretim tesisleriyle “Türkiye’nin modern tarım merkezi" haline geldi. Capital Dergisi olarak en sık ziyaret ettiğimiz iller arasında yer alan Konya, gerçekten de gözle görülür bir büyüme kaydediyor. Konya il merkezi ve ilçelerindeki mevcut 9 organize sanayi bölgesinde yaklaşık 3 bin hektarlık planlı endüstri alanı bulunuyor. Organize sanayi bölgelerinin genişletilmesi, faaliyete geçememiş OSB’lerin sorunlarının çözülerek yatırıma hazır hale getirilmesi için de çalışmalara tam hız devam ediyor. Konya, küçük sanayi sitesi sayısı itibariyle ülke genelinde birinci, teşvik belgesi sayısında ikinci, OSB sayısında üçüncü durumda... Türkiye GSMH’sının yüzde 2,4’ü Konya-Karaman Bölgesi’nde üretiliyor. Konyalı sanayici, yeni teşvik paketinde 2’nci bölge kapsamına alınmasından biraz rahatsız olsa da yatırım yapmaya devam ediyor. Şehri son önemde en çok heyecanlandıran projelerin başında ise hızlı tren ve sağlayacağı yeni imkanlar geliyor. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya’nın hızlı tren ve karayolu ağıyla Türkiye’nin her noktasına yakınlaştığını belirtiyor. Bir şehrin kalkınmasıyla ulaşılabilirliğinin aynı orantıda olduğunu söyleyen Doğan, “Önümüzdeki yıllarda özellikle turizm sektöründe kayda değer bir gelişme bekliyoruz” diyor. Doğan, hızlı tren ile doğan fırsatları şöyle aktarıyor: “Konya, gerek tarihi ve kültürel değerleri gerekse doğal güzellikleriyle turizm alanında büyük bir potansiyele sahip, Turizm sektörünün gelişebilmesi, kolay ulaşılabilir olmasıyla doğru orantılı,,, Bu açıdan bakıldığında 2011 yılında hizmete giren Ankara-Konya Hızlı Tren Projesi ile önümüzdeki yıllarda hizmete girecek olan Ankara-Istanbul ve Ankara-lzmir Hızlı Tren projeleri Konya için önemli bir fırsat oluşturuyor. Bunlara ilave olarak 2023 yılına kadar yapılması planlanan Antalya-Konya Hızlı Tren hattı, Antalya’ya gelen on milyon turistin Konya’ya ve iç kesimlere yönlendirilmesi açısından dönüm noktası olacak” diyor.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya’nın Türkiye ekonomisindeki yerini ve gelecek hedeflerini anlatıyor:

Konya’nın Türkiye ekonomisindeki yerini alabilir miyiz? İliniz gelişme ve büyüme anlamında nasıl bir performans ortaya koyuyor?
- Konya, Türkiye’nin en önemli tarım merkezi, Bugün sahip olduğumuz 9 adet organize sanayi bölgesi ve 38 adet küçük sanayi sitesinin yanında uluslararası fuarlarla sanayi ve ticaret merkezi olma yolunda hızla ilerliyoruz. Sanayicilerimizin geliştirdiği girişimcilik kültürü ve ruhu birçok Anadolu kentine iyi bir örnek oluşturuyor. Bu girişimcilik ruhu, Konya sanayisini bazı şehirlerde olduğu gibi sadece birkaç sanayi sektörüyle sınırlı bırakmadı, birçok sanayi sektöründe önemli gelişmeler yaşanmasını mümkün kıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.