Kentsel dönüşüme büyük direnç var

Antalya’da kentsel dönüşüm süreci diğer büyükşehirlerden daha farklı algılanıyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kentsel dönüşüme büyük direnç var
Antalya'da kentsel dönüşüm süreci diğer büyükşehirlerden daha farklı algılanıyor. Bu nedenle kentte diğer büyükşehirlerdeki gibi çok sayıda kentsel dönüşüm alanı ilan edilmedi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, "Antalya 1 'inci derece deprem riski altında bulunmuyor. Gecekondulaşma olgusu kentin tümünü içerecek boyutta gelişmedi. Antalya kamuoyunda da kentsel dönüşüme karşı direnç var" diyor. Antalya’da kentsel dönüşüm süreci diğer büyükşehirlerden daha farklı algılanıyor. Bu nedenle diğer büyükşehirlerdeki gibi çok sayıda kentsel dönüşüm alanı ilan edilmedi. Bunun çeşitli sebepleri var. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof, Dr. Mustafa Akaydın, en öncelikli nedeni şöyle açıklıyor: “Antalya,

İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa gibi 1’inci derece deprem riski altında bulunmuyor. Antalya’da gecekondulaşma olgusu kentin tümünü içerecek boyutta gelişmedi. Antalya kamuoyuna hakim olan ‘Kentsel dönüşüm süreci eşittir TOKİ’leşme süreci’ algısı ve bu süreç içinde de mülkiyet haklarına yönelik kayıplar yaşanabileceği kaygısından kaynaklı direnç var.” Antalya’da bugüne kadar biri TOKİ-Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Hal Alanı Güneş mahallesi olmak üzere Yüksekalan ve Kepez-Santral mahalleleri kentsel dönüşüm alanı ilan edildi.

Bu dönüşüm alanlarından Yüksekalan Mahallesi imarlı olmasına rağmen kent merkezinde çöküntü alanı niteliğindeki bir bölgenin kentsel iyileştirilmesi hedeflendi. Kepez-Santral mahallere kentsel dönüşüm alanı ise “Yerinde Yeniden Yerleşim Projesi” adı altında yaklaşık  154 hektarlık bir alanda 3.100 hak sahibini kapsayan ülkemizin sayılı kentsel dönüşüm projelerinden biri durumunda. Antalya’da kentsel dönüşüm çalışmaları devam ederken Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın sorularımızı şöyle yanıtladı:

Antalya’nın afet riski bakımından en riskli bölgeleri nereleri?
Antalya, afet riski açısından son derece hassas zeminler üzerinde kurulu. Kentin yeraltında karstik boşluklar bulunuyor. Bu karstik boşluklar, yeraltı suları ve kıyıda deniz suyu ile aşınarak eriyor. En ufak bir sarsıntıda çökme, kayma tehlikesi söz konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz