"Konutta yatırım zamanı geçti mi?"

Uzmanlar gayrimenkul yatırımlarında artık daha dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Konutta yatırım zamanı geçti mi?Alternatif yatırım araçları içerisinde Türk yatırımcısının hemen her dönem gözdesi olan iki başlık vardı. Bunlardan biri hiç şüphesiz ki altındı. Altın uzun vadede tüketici için yatırım aracı olmaktan çıkmaya başladı. Her ne kadar finans şirketleri altın fonları ve hesapları gibi değişik uygulamalar getirse de küçük yatırımcı bu yatırım enstrümanlarına alışamadı. Anadolu insanı her zaman arazi ve ev üzerine yatırımı daha güvenli bir liman olarak gördü. 2000'li yılların sonlarına doğru büyüyen inşaat sektörü de alışılmış bir yatırım aracı olan gayrimenkulü yeniden canlandırdı. Yükselen projeler uzun vadeli kredilerle alınabilir hale gelince yeni kuşak da bu hem kullanacağı hem gelecekte satabileceği projelerden ev sahibi olmaya başladı. 2011 yılında emlak sektöründe fiyatların yükseleceğini söyleyen uzmanlar gayrimenkule yönelişin devam edeceğinin altını çiziyor.

Emlak ve konut hala yatırım aracı
Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu BaşkanıAvni Çelik, yatırım ortamı bu kadar mükemmelken, Türkiye'nin artık konut sorunundan söz etmemesi gerektiğini söylüyor. Türkiye'de emlak ve konutun hala yatırım aracı olduğunu vurgulayan Çelik, gayrimenkulün Türkiye'de yatırım yapmaya değecek bir alan olarak görüldüğünü, Avrupa'nın en ucuz konutunun da Türkiye'de olduğunu sözlerine ekliyor. Türkiye'nin 15-25 yaş aralığında 25 milyon, 25-35 yaş aralığında ise 32 milyon genç insanının bulunduğunu ifade eden Çelik, "Türkiye her yıl 700 bin konutu inşa ederek bir köşeye koymalı" diyor.

Yatırım için dikkatli adım atılmalı
Türkiye'nin her bölgesinde yatırım aracı olarak görülen gayrimenkul, 2011 yılında yakaladığı ivmeyi sürdürecek. Yeni inşaatlar ve orta gelir seviyesi için hayata geçirilen projelerin birçoğu satışa çıkmasının ardından tükeniyor. Ancak uzmanlar daire alırken bölgenin daireye sağlayacağı katma değerin göz önünde bulundurulması ve yatırım için alınacaksa mutlaka bir uzman yatırımcının ekspertizindengeçirilmesi görüşünde birleşiyor. Yetkin Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Üyesi Yüksek Mühendis Yılmaz Aluç, gayrimenkul talebi ve tabiatıyla gayrimenkul fiyat rayiçlerini etkileyen önemli bir etkenin de kentlerin ekonomisindeki gelişme olduğunun altını çiziyor. Aluç, "Bu gelişmenin sonucunda sanayi tesisleri için arsa ve arazi ihtiyacı ortaya çıktığı gibi, refah seviyesinin yükselmesiyle insanlar eski apartman dairesi yerine bahçe içinde müstakil büyük evlerde veya güvenlikli ve yaşam standardı yüksek olan sitelerde yaşamayı tercih eder. Bu da talebi ve fiyatları artırır. Kentteki değişim ve dönüşümü zorlar. Gayrimenkul talebini ve rayiçleri etkileyen daha birçok unsur saymak mümkün. Bütün bu olgular ve hareketler kentteki arsa değerlerini sürekli olarak etkiler ve değiştirir. Yeni rant potansiyelleri ortaya çıkarır ve kentteki mekanların prestij sınıflamasını ve rayiçlerini değiştirir. Yatırım yapılacaksa bu konulara dikkat edilmeli" şeklinde konuşuyor.

Yatırım için değil yaşamak için
Bazı projelerde ise satışların büyük çoğunluğu yatırım için değil ikamet amaçlı alınıyor. Teknik Yapı'nın, Batı Ataşehir'de inşa ettiği proje 23 bin 200 metrekarelik arsa üzerine yapıldı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz