"Yeri geldiğinde gitmesini de bileceksin"

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ile emeklilik planlarını ve Gaziantep’i konuştuk.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yeri geldiğinde gitmesini de bileceksin
Sanko Holding için 31 Aralık yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Yaklaşık 20 yıldır şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten Abdulkadir Konukoğlu, 65 yaşını doldurduğu için koltuğunu kardeşi Zeki Konukoğlu'na devredecek.

Kardeşinin şirkete kendisinden çok daha fazla şey katacağına inandığını söyleyen Abdulkadir Konukoğlu, "Mühim olan Türkiye ekonomisine faydalı olabilmek ve Sanko Holding'in büyümesi. Bu da kan değişikliğiyle olur" diyor.

Bugün sadece Gaziantep’in değil, Türkiye’nin en önemli şirketlerinden biri olan Sanko Holding’in temelleri 109 yıl önce büyük dede Sani Bey tarafından iki dokuma tezgahıyla atıldı.

Dede Zekeriya Konukoğlu’nun geliştirdiği işi baba Sani Konukoğlu büyüttü. Dokumacılık yaparak iş hayatına adım atan Sani Konukoğlu, 1950’li yılların başında Gaziantep’e ilk motorlu tezgahı da getiren yine o oldu.

Bu, girişimci Anteplinin cesaretiyle büyüyen Sanko Holding, bugün tekstil, enerji, inşaat, ambalaj, iş ve tarım makineleri makinaları, bilişim, finans, sağlık, eğitim, AVM, gayrimenkul ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor. 

Şirketin yönetim koltuğunda da 1984 yılında Sani Konukoğlu’nun vefatından sonra bayrağı devralan Abdulkadir Konukoğlu oturuyor. Ancak o da 31 Aralık itibariyle görevini bırakarak emekliye ayrılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz