“Yıldırımlı olmak ayrıcalıktır”

Değişen yüzüyle Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in vurguladığı tek şey var: “Yıldırımlı olmak ayrıcalıktır.”

1.04.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
“Yıldırımlı olmak ayrıcalıktır”
Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, yeniden göreve geldiği Yıldırım’da pek çok hizmete imza atmaya devam ediyor. Keskin, “Birçok sorunu olan bir ilçede göreve geldik ve gelir gelmez de kollarımızı sıvayıp işe başladık. İlk beş yıllık dönemde Yıldırım ilçesinde 165 proje hizmete girmiş. Bize verilmiş olan ikinci dönem şansıyla bu hizmetlerin devamını getirmek üzere çalışmalarımıza hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Bir dönem hizmet verdikten sonra başka bir ekibin, farklı projeler ve zaman kayıplarıyla yönetime gelmesinin yerine, Yıldırım’da sağlamış olduğumuz güvenle ve vatandaşlarımızdan aldığımız güçle hizmetlerimize devam ediyoruz. Zaman kaybetmemek adına seçilmiş olmamız rahat davranmamızı gerektirmiyor. Bakın, bir yıl ne kadar çabuk geçti ve dört yılın da nasıl geçtiğini anlamayacağız” diyor. Keskin, sözlerine şöyle devam ediyor:
“2010 yılı içerisinde planladığımız 41 proje mevcut. Ve bu 41 projeden 11’ini çok kısa sürede hayata geçirmiş olmanın mutluluğu içerisindeyiz.
Yıldırım hep çarpık kentleşmede adı ön plana çıkan bir ilçeydi. Şu an itibarıyla planlaması yapılmamış mahallemiz yok. Muhtarı, okulları olan ama ruhsatsız evlerin bulunduğu 17 mahallemizin planlamasını bitirip ruhsatlarını verdik. Kaçak inşaatı bitirmiş durumdayız.
Kaçak yapılaşmayı önlemek kolay değil. Bizim bu sorunu çözmedeki avantajımız planlamada yol haritasını biliyor olmamızdı. Sit alanı olarak gözüken yerlerin yolunu, yordamını bilmek, ona göre hareket etmek gerekti. Planlamayı yaptığınız zaman kentsel dönüşümü de gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ama ilçe belediyelerinin kentsel dönüşüm için maalesef güçleri yok. Biz buna rağmen, Yıldırım’da 500 milyon liralık bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirdik; Bursa’nın en önemli projelerinden biri olan Akçağlayan Kentsel Dönüşüm Projesi’ni. Burada 776 adet bahçeli ev yaptık.
Ver ge­ce­kon­du­nu al anah­ta­rını
Kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştirirken sadece TOKİ’yle çalışmadık. Kendi çabamızla da gerçekleştirdiğimiz projeler var; işte Sinandede örneği. Ver gecekondunu al anahtarı dedik. Tapuları daha önce vermiştik, şimdi anahtar teslimlerini yapıyoruz. Her 37 bin liralık eve karşılık şu an değeri 150 bin lira olan modern daireler teslim ediyoruz. Yiğitler Kentsel Dönüşüm Projesi de diğer bir hizmetimiz.
Bursa, tarihi mirasıyla hep göz önünde olan bir şehirdir. Ve her ilçe de bu tarihi mirastan payını almıştır. Bizim zamanımıza kadar olan süreçte sanki üzerleri kara örtüyle örtülmüş olan tarihi eserleri ortaya çıkardık. Yıldırım Külliyesi’nin önünü açtık.
Yıl­dırım’ın bir bi­lim mer­ke­zi de ola­cak
Yıldırım, nüfus olarak kalabalık bir ilçe. Hiç okul arsası üretilemez denilen yerde 19 okul arsası ürettik ve okul inşa ettik. İlçemize bir üniversite kazandırma çalışmalarımız devam ediyor. Arsamızı hazırladık, bu sene temelini atacağız. Engelliler Okulu’nu tamamlayıp Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettik. Yıldırım için model proje olan Bilim Merkezi bitmek üzere. Bittikten sonra bunu da Milli Eğitim Bakanlığı’na devredeceğiz. Çocuklarımız burada kendilerini daha da geliştirme imkanı bulacaklar. Bilimsel çalışmalar yapacaklar. Uzay ve yıldızları izleyecekleri Gökevi de olacak burada.
Mol­la Ye­gan’ı ya­şa­tıyo­ruz
Barış Manço Kültür Merkezi bizden önce başlayan bir projeydi, tamamladık. Şu an aktif işleyen bir merkez konumunda. Osmanlı’nın ilk hastanesi olan Molla Yegan’ı kültür merkezi haline getirdik. Osmanlı’nın ilk üniversitesinin o zamanki baş müderrisinin adı. İçinde küçük bir Osmanlı mutfağı, bir kültür merkezi bulunuyor. Güzel bir mekan oldu. Kaplıkaya Cazibe Merkezi ise Bursa’nın en büyük merkezi olacak ve bitmek üzere.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz