Euro Bölgesi'nde enflasyon sıfır çıktı

Euro Bölgesi'nde enflasyon Ekim ayında yıllık bazda yüzde 0.0 oldu.

30 EKİM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Euro Bölgesi'nde enflasyon sıfır çıktı
Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat'ın açıkladığı veriye göre Euro Bölgesi'nde enflasyon Ekim'de yıllık bazda %0.0 oldu. Enflasyon Eylül ayında % 0.1 düşmüştü. Enflasyon verisi Bloomberg'in anketine katılan 34 ekonomistin beklentisine paralel gerçekleşti.

Enflasyon rakamı hala Avrupa Merkez Bankası'nın % 2'ye yakın hedef seviyenin oldukça altında seyrediyor. Enflasyondaki düşüşte enerji fiyatlarındaki gerileme önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Bölgede enerji fiyatları Ekim ayında önceki yıla oranla %8.7 değer yitirdi. Çekirdek enflasyon ise bu ay %1 yükseldi.

Açıklanan diğer bir veriye göre Euro Bölgesi'nde Eylül ayında işsizlik oranı ise Ağustos'taki %10.9 seviyesinden %10.8'e geriledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi geçen haftaki açıklamasında Aralık'ta genişleme politikasını gözden geçireceklerini belirtirken gelişen piyasalardaki yavaşlama endişeleri, güçlü euro ve petrolde süregelen düşüşün enflasyon ve büyüme görünümü üzerinde aşağı yönlü riskler oluşturduğuna vurgu yapmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.