Uzun vadeli istikrara odaklandık

Türkiye’nin gelecek stratejisinin bir çerçevesini çizdi.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Uzun vadeli istikrara odaklandık
Değişen dünyada Türkiye’nin yerini, Ortadoğu’da alacağı rolü, 2023 hedefine giden yolda yapılması gerekenleri anlattı. Bütün bu çerçevede ise hep “uzun vadeli istikrara odaklandıklarını” sık sık dile getirdi. Popülist değil geleceği planlayan bir vizyonla hareket ettiklerini, gerçekçi hedefler oluşturduklarını ve bunların da hayal olmadığını anlattı. İşte bu çarpıcı konuşma...

GÜÇ DOĞUYA KAYIYOR
Dünyanın son 5-6 yılı kolay olmadı. Zor dönemlerden geçtik. Özellikle teknolojinin getirdiği yeni imkanlar nedeniyle dünyanın her yerinde, çok ciddi bir sosyal dönüşüm yaşanıyor Uydu, TV yayınlarının çok hızlı bir şekilde dünyaya yayılması, internet üzerinden haberciliğin artık dünyada şeklinin tamamen değişmesi, Twitter, Facebook gibi ortamlarda her bir bireyin küçük bir yayın organı gibi bilgi aktarması, işin şeklini çok değiştirdi ve değiştirmeye devam edecek. Artık bireyler, sadece yapılan yayını almıyor, cebinde bir telefonu olan herkes, küçük bir medya organı haline geldi. İnsanların kanaatleri, söylemek istedikleri, duymak istedikleri var. Bunları çok etkin bir şekilde yapıyorlar. Hele hele Türkiye'de, bu tür ortamların kullanılma oranı nüfusumuza göre çok yüksek. Nüfusumuzun genç oluşu, teknolojiye açık oluşu ve kültürümüz, sosyal medya ortamında da Türkiye'yi oldukça güçlü ve hareketli bir toplum haline getiriyor.

Bütün bu trendlerin yanında kuşkusuz sürdürülebilirlik, kalıcılık dünya ekonomisinin bundan sonraki seyriyle çok alakalı. Şu anda özellikle bu son krizin de tetiklediği dünyadaki ekonomik güç dengesinin, hızla batıdan doğuya doğru kaydığını görüyoruz. Yeni dünyada artık Asya, Afrika çok önemli olacak. Kuşkusuz Avrupa, Japonya ve ABD'nin dünya ekonomisindeki payı, önemli olmaya devam edecek. Ama göreceli güç, hızla kaymakta şu anda.

BÜYÜK İTİBAR SORUNU
Biliyorsunuz krizin ilk safhası, finans sektörüyle başladı. Ama bu kriz, çok hızlı bir şekilde devletlerin kredibilitesinin aşınmaya başladığı bir süreç haline geldi. Bir ülkede finans sektörü sıkıntı yaşadığında, o ülkenin hükümeti, merkez bankası kendi imzasını o finans kuruluşunun yanına atarak sarsıntıyı önemli ölçüde absorbe edebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz