63.000'in altında A TİPİ FON alın

Merkez Bankası'nın kararları, döviz ve faiz cephesinde etkili olmayı sürdürecek.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
63.000'in altında A TİPİ FON alın

YABANCI PAYI VE HALKA ARZ
Yabancı yatırımcının İMKB'ye ilgisi artar. Burada sorun fiyatlar. Yabancı payının artması için global risk iştahının artması, hisse senetlerinin biraz daha ucuzlaması ya da ekonominin bir taraftan tahminlerin üzerinde büyürken diğer taraftan çekirdek enflasyon yüzde 5,5 düzeyine ulaşmadan tekrar gerilemeye başlaması gerekir. Emlak Konut GYO'dan sonra hem yerli hem de yabancı ilgisini çekecek büyük halka arz olmadı. Küçük halka arzların büyük bir kısmında talep iyiydi. Ancak bazılarında halka arz sonrası ciddi kayıplar yaşandı. Hisse senedi piyasalarında fiyatlar belli bir doygunluğa ulaştıktan sonra halka arzlar öne çıkıyor. Piyasa yükseldikçe daha fazla halka arzın gündeme geleceğini düşünüyorum.

TÜRKİYE İLE İLGİLİ BEKLENTİ
Yıllık programdaki bütün tahminleri aşacağımızı tahmin ediyoruz. Büyümenin yüzde 7 civarında olacağını, enflasyonun hedeflenen yüzde 5,5'in epey üzerinde, yüzde 7'yi bulacağını tahmin ediyorum. 140 milyar dolara yaklaşan bir ihracat rakamı, 240 milyar dolara yaklaşan bir ithalat rakamı bekliyorum. Cari açık öngörüm, milli gelirin yüzde 10'una yaklaşacağı yönünde. Bütçenin, programdan daha olumlu bir seyir izleyerek bütçe açığının milli gelire oranı programda yüzde 2,8 olarak öngörülmüşken, yüzde 2'de kalabilir. Tabii burada iktidarın tercihi önemli: Borç stoku zaten düşüyor, daha hızlı düşmesine gerek yok, büyümenin varsayılandan hızlı gerçekleşmesi ve vergi affından gelen kaynakları şu alanlarda kullanalım denilirse hedefe daha yakın bir yerde bütçe açığı görebiliriz.

EFG YATIRIMIN MODEL PORTFÖYÜNDEKİ HİSSELER
TEKFEN

Libya dışında kalan bölgede inşaat sektörünün görünümü düzeliyor. Petrol fiyatlarının yüksek seyri, bölgede yeni yatırım faaliyetlerini destekliyor ve bu da Tekfen'in yeni ihaleler kazanma ihtimalini artırıyor.
GARANTİ BANKASI
Banka, yüksek serbest fonları ve dar vade uyumu farkı sayesinde herhangi bir makro sarsıntıya karşı direnç gösterebilecek konumda. Garanti, sektördeki en esnek aktif yapılarından birine ve dalgalı ekonomik zamanlarda çok başarılı idare göstermiş bir yönetime sahip. Bankanın ikinci çeyrekte, çeyreklik bazda kârını artırabilecek ender bankalardan bir tanesi olduğunu düşünüyoruz.
HALKBANK
Yüksek aktif kalitesiyle sektördeki en yüksek özkaynak kârlılığına sahip olmayı sürdürüyor. Bankanın kredilerinin yalnızca yüzde 27'si tüketiciye yönelik ve tüketici kredilerinin bu düşük oranı Halkbank'ı, bu tip kredilerin büyümesini sınırlamak için getirilecek vergi veya diğer önlemlere karşı koruyabilir. Banka ayrıca komisyon gelirlerini 2011'in ilk çeyreğinde yıllık yüzde 18 büyümeyi başardı ve bu alanda büyümenin önümüzdeki çeyreklerde de sektörün üstünde kalmasını bekliyoruz.
ECZACIBAŞI İLAÇ
Şirketin net aktif değerinin yüzde 40'ı, yabancı para nakit pozisyonundan oluşuyor. Şirketin piyasa değerinden elindeki nakdi ve ana ortaktaki payını düştüğümüzde, ana iş kolları olan sağlık, kişisel bakım ve gayrimenkulle kalan bir değer bulunmamakta. Piyasadaki artan oynaklığa karşın Eczacıbaşı'nın direnç göstermeye devam edeceğini düşünüyoruz.
TAV
Yüzde 30 yükselme potansiyelinin yanı sıra 2013 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 11 gelir, yüzde 50 kâr büyümesinin hisse için önemli bir tetikleyici olacağını düşünüyoruz. Tahminlerimizde yer almamakla beraber muhtemel yeni projeler de şirketin değerine katkı yapabilir.
İŞ BANKASI
Devam eden yeniden yapılanma programı, sektör ortalamasının altında kredi/mevduat oranı ve 1,1x 2012 firma defter değeri çarpanı ile İş Bankası bu çalkantılı ortamın en dikkat çekici bankacılık hissesi. Sigortacılık faaliyetlerinin yeniden yapılanması tamamlandı ve Milli Reasürans'ın bir yıl içinde halka arzının tamamlanmasını öngörüyoruz.
KOZA ALTIN
Yüksek seyreden altın fiyatları ve artan üretim sayesinde kârdaki büyümenin devamını bekliyoruz. Şirket ayrıca TL'nin dolara karşı zayıflamasından da istifade ediyor.
İŞ GYO
Uygun koşullarla yapılan gayrimenkul alımları, düşük getirili nakit portföyünün değer yaratan orta vadeli projelere dönüştürülmesi ve TL'nin değer kaybının kârlılığa olumlu katkısı sayesinde İş GYO'nun endeksin üzerinde performans göstereceğini düşünüyoruz.
EMLAK GYO
Emlak GYO'nun arsalara ulaşmadaki avantajlı konumu ve kamu kurumlarıyla yakın ilişkisinin yanı sıra olması gerekenden düşük değerlenen portföyü sayesinde, konut pazarındaki canlılıktan faydalanmak için en uygun araç olduğuna inanıyoruz.
ALBARAKA TÜRK
Albaraka yıl başından bu yana yüzde 17 değer kaybetti ve endeksin yüzde 14 altında performans gösterdi. Buna karşılık banka için 2011 yılında yüzde 14 kâr büyümesi öngörüyoruz. Bankanın net faiz marjı 2011'in ilk çeyreğinde yalnızca 9 baz puan daraldı ve 2011 yılı için net faiz marjı daralmasının rakiplerine kıyasla daha sınırlı kalacağını düşünüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz