63.000'in altında A TİPİ FON alın

Merkez Bankası'nın kararları, döviz ve faiz cephesinde etkili olmayı sürdürecek.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
63.000'in altında A TİPİ FON alın


EFG İstanbul Menkul Değerler Genel Müdürü BATURALP CANDEMİR, faizde değişiklik olmadığı sürece kurda 1,60 seviyelerinde hareket bekliyor. Borsada ise yılın sonuna kadar 60.000-70.000 bandında hareket öngören Baturalp, yıllık programdaki bütün tahminlerin aşılacağını tahmin ediyor. Model portföyünde ise 4'ü bankacılık sektöründe olmak üzere 10 hisse bulunduğunu kaydediyor. Muhafazakar yatırımcılara mevduat öneren Baturalp, risk alabileceklere de 63.000'in altında A tipi fon öneriyor.urtiçinde seçimlerin atlatılmasıyla birlikte ekonomideki hızlı büyümeyi soğutmaya yönelik tedbirler, yatırımcılar tarafından yakından izleniyor. Bunun yanında yurtdışı piyasalardan, özelikle AB bölgesinden gelen haberler, yatırımcıları tedirgin ediyor. AB bölgesinde krizin daha da derinleşebileceğine yönelik değerlendirmeler yapılıyor. Piyasalar, bu gelişmeler paralelinde sıkışık bir seyir izliyor. Özellikle İMKB tarafında 61.000-64.000 bandında bir sıkışıklık söz konusu. EFG İstanbul Menkul Değerler Genel Müdürü Baturalp Candemir, piyasalarda dar banttaki hareketin bir süre daha devam edeceği düşüncesinde. Yılın sonuna kadar 60.000-70.000 bandında hareket bekliyor. Muhafazakar yatırımcıya mevduat öneren Baturalp, risk alabileceklere de A tipi fon tavsiyesinde bulunuyor. Baturalp'in piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri şöyle:

PİYASAYI NELER BEKLİYOR?
"Yurtiçi kaynaklı, piyasaları etkileyebilecek nitelikte iki değişken olduğunu düşünüyorum. Birincisi, ekonomik büyüme. İkincisi de maliye politikasında ekonomiyi soğutmak, kredi maliyetini artırmak adına alınabilecek önlemler. Önümüzdeki birkaç ay içinde, piyasadaki büyüme tahminlerinin yukarıya çekilmesini bekliyorum. 2011 yılına ilişkin şimdiki büyüme tahminleri yüzde 5,5-6 civarındayken, birkaç ay içinde bu rakamların yüzde 7'ye doğru, hatta yüzde 7'nin de üzerine çıktığını görebiliriz. Olumlu beklentiler, hem yatırımların hem de tüketimin hızlı artmasına neden oluyor. Bunun iki boyutu var. İlki, para politikasında alınabilecek önlemler. İkincisi de maliye politikasında ekonomiyi soğutmak, kredi maliyetini artırmak adına alınabilecek önlemler. Ben maliye politikasında çok büyük boyutlu, piyasaya stres verecek ölçüde bir politika değişikliği olacağını tahmin etmiyorum. Dolayısıyla piyasa oyuncusu açısından politika riski, para politikasından kaynaklanıyor.

YURTDIŞI ETKİSİ ÖNEMLİ
Yurtdışı kaynaklı olarak iki temel gelişme, piyasalara yön verecek: ABD'deki büyüme ve istihdamdaki gelişmeler ile Avrupa'daki bankacılık krizi ve bunun bünyede bırakacağı izler. İlki hakkında olumlu beklentilerim var. Ancak Avrupa konusunda işlerin iyiye gitmeden önce daha kötü olacağı kanaatindeyim. Global büyüme beklentileri çok olumlu seyretmeyeceği için emtia fiyatlarının şimdiki düzeyler civarında seyredeceğini düşünüyorum. Ama ABD'de üçüncü nicel gevşeme gündeme gelirse emtia fiyatlarının artışı kaçınılmaz. Döviz ve faiz, Merkez Bankası'nın faiz kararına ve buna ilişkin beklentilere endeksli olacaktır. Eğer düşündüğümüz gibi son çeyrekte faiz artışları başlarsa faiz artışlarına kadar kurlar 1,60'ın biraz üzerinde seyreder. Faizler de bugünkü seviyelerini genel olarak korur, faiz artışı sinyali kuvvetlendiğinde de artmaya başlar. Borsa genel olarak 60.00070.000 bandı içinde hareket edecek gibi gözüküyor.

YATIRIM SEPETİ NASIL LMALI?
Farklı yatırımcı tipleri için farklı sepetler oluşturulabilir. Muhafazakar bir yatırımcı için hiç de yabana atılamayacak düzeylerdeki getirilerle mevduat iyi bir yatırım aracı. Tasarrufu ile sınırlı risk almak isteyen yatırımcılar için endeks 63.000-64.000'in altındayken portföyün bir kısmı A tipi fonlara konabilir. Ancak yatırım fonu alırken özellikle de A tipi fon alırken en yakındaki bankanın ya da zaten çalışılmakta olan bankanın yatırım fonunu tercih etmeden önce piyasalar yükselirken ve düşerken o fonların nasıl bir performans gösterdiğine bakılması şart. A tipi yatırım fonlarının getirileri çok farklı. Farklı bankaların önerdiği mevduat faizleri, tahvil fiyatları ve B tipi fonların getirileri birbirinden çok farklı olmayabilir. Ya da bir puan civarında fark eder. Ama A tipi fonların performansı çok farklılaşabiliyor. Yılbaşından beri yüzde 10'un üzerinde getiri sağlayan A tipi fon da yüzde 10'a yakın kaybettiren A tipi fon da mevcut. Getiri farkı 20 puan; hem de bu fark 6 aylık dönem için geçerli.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz