Getiri düşse bile hisseye ilgi sürecek

Bankaların yanında büyüme hikayesi olan nakit temettü veren hisseler portföylere katılmalı

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Getiri düşse bile hisseye ilgi sürecek

2010 yılı altın ve hisse senedi, yatırımcısını yüzde 25'in üzerindeki getirisiyle diğer yatırım araçlarına göre oldukça memnun etti. 2011'in ilk ayı ise iki enstrüman açısından çok da parlak geçmedi. Dünyada altın fiyatlarında bir düzeltme yaşanırken Türk piyasasından özellikle de İMKB'den 5-7 milyar dolar arasında para çıkışı oldu. Bu çıkışta, sıcak para köpüğünü almak isteyen Merkez Bankası'nın (MB) son faiz kararlarının ve bankalarda munzam karşılıkları artırmasının etkili olduğunu söyleyen Yatırım Finansman Menkul Değerler Genel Müdürü Yamaç Berki, yaşanan bu gelişmelere rağmen gösterge faizde düşük seyir devam ettiği sürece hisse senedi ve altının 2011'de iyi getiri sağlayacak yatırım enstrümanları olacağını söylüyor. Berki'nin piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri şöyle:

Capital:
Son dönemde MB kararlarının piyasalara olan etkisinin arttığını görüyoruz. Sizin MB politikaları ile ilgili değerlendirmeniz nedir?
-MB PPK kararları hiç olmadığı kadar piyasa üzerinde etkili oluyor. Çünkü İMKB Endeksi'nin yüzde 47'sine, neredeyse yarısına banka hisseleri yön veriyor. Bankaların kârlılığına etki edecek kararlar, endeks üzerinde direkt olarak etkisini gösteriyor. Bono gösterge faizlerinin yükselmesi, banka kârlarına çok fazla yaramıyor. Yine munzam karşılıklar ve bunun olası etkileri var. Sonuçta alınan son önlemlerle ağırlıklı hisse senedi piyasasından olmak üzere ülkeden 5-7 milyar dolarlık nakit çıkışı oldu.

Capital: Bu kararları nasıl değerlendiriyorsunuz?
-MB, bankacılık sistemi üzerinden kısa vadeli sermayenin bir miktar çıkışını ve yine kredilerdeki büyümenin yavaşlatılmasını hedefliyor. Çünkü kredilerde yüzde 30 büyüme, cari açığı artırıyor. Bankacılık sistemi, mali açıdan, sermaye yeterliliği açısından belli bir olgunluğa geldiği için MB'nin bu tarz önlemlerini karşılayabilecek güce sahip.

Capital: Mevduat, Türkiye'de en önemli yatırım enstrümanı. Ancak reel getirinin düşmesiyle birlikte yatırımcının arayışları var. Siz bu yatırımcılara ne tavsiye ediyorsunuz?
-Türkiye'de enflasyonun ve reel faiz getirilerinin düşmesiyle birlikte yatırımcıların farklı enstrümanlarda getiri arayışlarının başladığını görüyoruz. Bizim düşüncemize göre mevduat getirisinden memnun olmayan ve arayışta olan yatırımcı için gayrimenkul yatırımları hariç 2011 yılında üç ana alternatif var. Bu enstrümanları tercih edecekler. Bu enstrümanlar: Hisse senedi, özel sektör ile banka bonoları ve anapara korumalı fonlar.

Capital: Borsa ile ilgili beklentileriniz nedir?
-2010'a göre 2011 yılının daha zorlu olacağı yönünde bir beklentimiz var. Ancak, yine de reel faiz getirilerinin düşmesiyle birlikte borsa, yatırımcı açısından oldukça cazip hale geldi. Aralık ayından itibaren MB kararlarının etkisiyle İMKB'de baskılı seanslar yaşandığı görülüyor. Banka satışlarıyla düzeltmeden söz etmek mümkün. Yabancı yatırımcı, bir miktar borsadan ve bonodan çıkıp beklemeyi tercih ediyor. 5-7 milyar dolar arasında bir yabancı para çıkışının olduğu tahmin ediliyor. Bu yatırımcılar, henüz piyasaya giriş yapmadı. Şimdi bir miktar bekleme ve dinlenme dönemi.

Capital: Endekste beklentiniz nedir?
-Kurum olarak beklentimiz, haziran ayındaki seçimi de dikkate alarak siyasi istikrarın bozulmayacağı varsayımıyla ilk çeyrekten sonra bir ralli yaşanması yönünde. Burada seviye vermek zor, ancak 71.000 seviyelerindeki zirve seviyelerin üzerinde rakamları göreceğimizi düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz