İlk akla gelen banka olacağız!

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, tarım bankacılığı konusunda bilgiler verdi.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk akla gelen banka olacağız!


Gıda ve tekstil sanayinin hammadde talebinin artmasıyla birlikte sektör daha verimli üretim tekniklerine yöneldi. Bunun sonucunda da daha fazla yatırım ve işletme sermayesi ihtiyacı doğdu. Yukarıda sayılan faktörler ışığında tarım kredileri pazarı hızla büyüme kaydetti.

Son 10 yılda tarım kredilerinde nasıl bir değişim, büyüme oldu?
2003 yılında 3 milyar TL olan tarım kredisi pazarı 10 kattan fazla artış göstererek 2012 yılında 32 milyar TL seviyesine yükseldi. Bu süreçte özel bankaların da pazara girmesi, artan finansman ihtiyacının giderilmesi noktasında üreticilere daha fazla alternatif kaynak sağlayarak tarım kredi pazarındaki büyümeye gerçek bir katkıda bulunuyor. Türkiye’nin 2023 yılı vizyonunda 150 milyar dolarlık tarım GSYIH’si öngörülüyor. Bunun bugünkü karşılığı ise 250 milyar TL’den fazla. Bu durumda 10 yıl sonra pazarın yıllık ihtiyacı olan finansman kaynağının 130-140 milyar TL kadar olabileceği söylenebilir.

Turgut Boz’dan çiftçiye özel mesaj
- Tarım bankacılığı kapsamında ihtiyaçların belirlenmesi ve sorunlara yönelik çözüm önerileri oluşturulması sürecinde, sektörün paydaşlarıyla bir araya gelerek ilerliyoruz. Bu doğrultuda 2011 yılında Tarım Gelecek Stratejisi Konferansı düzenledik. Ortaya çıkan önerileri konferansın sonuç raporunda yayınladık.
- Tarım ve gıda sektöründeki güncel gelişme ve haberleri içeren videoları TEB KOBİ TV’de tarım sektörü başlığı altında derleyerek, başta üreticiler olmak üzere tarım sektörünün tüm taraflarının hizmetine sunduk.
- TEB KOBİ Akademi Tarım Buluşmaları adı altındaki organizasyonlarımızda çiftçilerimizi tarımın geleceği hakkında bilgilendiriyoruz. İzmir ve Konya’da düzenlediğimiz organizasyonları önümüzdeki dönemde farklı illere de taşıyacağız.

“Çiftçiye özel ürünler hazırladık”
HER ALANA DESTEK

Arıcılıktan balıkçılığa, organik tarımdan hayvancılığa, meyve tesisinden seracılığa kadar tarımın her alanında ürün ve hizmetlerimizle çiftçilerimize destek oluyoruz. Bunun yanında sektörün gelişimine ve ihtiyaçlarına göre yeni ürünler oluşturuyor, mevcut ürünlerimizin kapsamını genişletiyor ve bazı dönemlerde kampanyalar organize ediyoruz. Dünya Çiftçiler Günü kapsamında her yıl düzenlediğimiz kredi kampanyamızla bu yıl da mayıs ayı boyunca çiftçimize destek olduk.
HARMAN KART GENİŞLİYOR
Harman Kart, tarım bankacılığı alanındaki temel ürünlerimizden bir tanesi ve kapsamı genişliyor. Son olarak Shell&Turcas ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde, çiftçimiz anlaşmalı Shell istasyonlarından Harman Kart ile yaptığı yakıt ve madeni yağ alışverişlerinde 5 ay faizsiz dönem avantajından faydalanabiliyor. Yaptığımız anlaşma kapsamında Toros Gübre bayilerinden yapılan gübre alışverişlerinde üreticiye 3 ay faizsiz dönem avantajı sunuyoruz. Yine tarımsal üretim için vazgeçilmez özellikte olan sulama faaliyeti için Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde üreticinin sulama bedelini 4 ay faizsiz dönem avantajı ile ödemesine olanak sağlıyoruz.
ÇUKOBİRLİK İLE ANLAŞMA
Ayrıca Türkiye'nin en büyük tarımsal birliklerinden biri olan Çukobirlik ile bankamız arasında yapılan anlaşma kapsamında birlik üyelerine Harman Kart tahsis ettik. Bu sayede üyeler her türlü girdi ihtiyaçlarını Harman Kart ile satın alabiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz