Hesaplar yenileniyor

BES için 2016, zor bir yıl olacak. 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle gelirlerin yarı yarıya düşmesi bekleniyor

15.03.2016 12:15:550
Paylaş Tweet Paylaş
Hesaplar yenileniyor
GELECEK SENARYOLARI
FONLAR HIZLANACAK

Peki bu yeni düzende emeklilik sisteminin geleceği nasıl olacak? Bu soruyu Sistema Genel Müdürü Ali Tolga Moral, “BES yeni düzenlemeyle katılımcılara daha fazla avantaj sunarak hızla büyümeye devam edecek. Her ne kadar şirketler, başta mali açıdan zorlanacak ve kâra geçmek için biraz daha beklemek zorunda kalacak olsa da devreye giren yeni düzenlemeler, BES’in tabana yayılmasına ve katılımcı sayısının bir hayli artmasına sebep olacak. Buna bağlı olarak fon hacimleri de oldukça hızlı artacak ve sektördeki iş hacmine gözle görülür bir şekilde katkı sağlayacak. BES’i tamamlayıcı ürünlerin satışı, müşteri deneyimini artırıcı projeler ve operasyonel verimlilik projeleri kâra geçiş zamanını öne çekmek için olmazsa olmaz girişimler olacak” şeklinde yanıtlıyor.
KÂRDA DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?
Peppers&Rogers Group Türkiye Yönetici Ortağı Selim Uçer ise yeni düzenlemeyle kârlılıkta uzun bir süre için düşüş beklediğini aktarıyor ve şöyle devam ediyor: “Kâra geçme hedef süresi 8-9 yıl iken 10 yılın üzerine çıkacak. Bunun yanı sıra yapılan değişiklikte önemli bir madde de katılımcıyı düzenli ödemeye teşvik ediyor. Düzensiz ödemelerin çok sorun olması sebebiyle bu maddenin kârlılıktaki düşüşü bir nebze hafifleteceğini düşünüyoruz. Emeklilik sisteminin en önemli problemi tüm desteklere rağmen yeterli büyüklüğe erişememiş olması. Toplam fon büyüklüğünün gayrisafi milli hasılaya oranı halen çok düşük ve gelişmiş ülke ortalaması olan yüzde 7-8’lerden çok uzakta.”

KÂR FORMÜLLERİ 
SIR MALİYETLERDE 

Her şirketin farklı kârlılık formülü mevcut. Fiba Emeklilik Genel Müdürü Ömer Mert, “Kârlılığı ürün regülasyonundan dolayı artırmak sınırlıysa o zaman geriye maliyetleri iyi yönetmek kalıyor. En temel nokta operasyonel ve satış masraflarını yönetmek. Biz aslında dağıtım kanalımız Fibabanka’nın daha hızlı büyüyeceği varsayımıyla kurulmuştuk. Ancak ekonomik ve siyasi hızlı değişimler nedeniyle öngördüğümüz kadar büyüyemedik. O süreçte 4-5 yılda kâra geçmeyi hedefliyorduk. Diğer taraftan operasyonel maliyetlerimizi çok verimli yönettik. Küçük kalarak bu hedefleri daha kısa sürede yakalamış olduk. Ayrıca biz yeni kurulmuş olduğumuz için ölçeğimizde daha küçük ve bu dönemde küçük olmanın avantajları da var, onları kullanıyoruz” diyor. 
ÇOKLU KANAL KULLANIMI 
Allianz emeklilik şirketlerinin genel müdürü Taylan Türkölmez ise “Çoklu dağıtım kanalı büyüme stratejimizle kanallarımızın verimliliğini her yıl artırıyoruz. BES, her ne kadar acente, broker ve direkt kanallarda da yer alsa bankasürans ağırlıklı büyüyor. İşbirliği kurduğumuz Yapı Kredi ve HSBC, kârlı büyüme stratejimizin en güçlü yapı taşları. Bu iki bankayla kurduğumuz entegre yapılar ve direkt satış ekibimizle bütünleşmiş banka satış modellerimiz, kârlı iş modelimizin temelini oluşturuyor. Acentelerimizle de kazan-kazan üzerine kurulu ilişkilerimiz mevcut. Ayrıca dijital ortamlardan BES’e yönelik projelerimiz var” şeklinde konuşuyor. 
TEKNOLOJİNİN ARTISI 
Garanti Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran, bu yeni dönemde kâr formüllerini şöyle aktarıyor: “Kârlılığımızı artırmak ve sürdürülebilir kılmak en önemli hedefimiz. İlk olarak, satışlarımızı artırarak portföyümüzü büyüterek uzun vadede gelirlerimizdeki kaybı telafi etmeye çalışmalıyız. İkinci olarak da giderlerimizi çok dikkatli şekilde kontrol etmeliyiz. Teknolojiyi daha iyi kullanmalıyız. Biz yıllardır özel ekranlar aracılığıyla operasyonel süreci oldukça kolaylaştırarak satış yapıyoruz. Son iki yıldır bu ekranları tabletlere taşıdık. Ayrıca operasyonel giderlere konu olan tüm alanları mercek altına almaya da devam ediyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz