Hesaplar yenileniyor

BES için 2016, zor bir yıl olacak. 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle gelirlerin yarı yarıya düşmesi bekleniyor

15.03.2016 12:15:550
Paylaş Tweet Paylaş
Hesaplar yenileniyor
12’nci yılını geride bırakan bireysel emeklilik sistemi, 1 Ocak 2016 itibarıyla zorlu bir döneme daha giriyor. Bu yılbaşında 6 milyon katılımcı ve 48 milyar TL’yi aşan fon hacmine ulaşan BES’te, yeni mevzuat değişimi 19 oyuncuyu da zorlayacak gibi… Emeklilik mevzuatı, son 3 yılda iki önemli revizyon geçirdi. Garanti Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran, “2013 yılında yapılan mevzuat değişikliğiyle bireysel emeklilik sistemi altın dönemini yaşamaya başladı. Ancak sistem, ciddi şekilde büyümesine ve hızlanmasına rağmen sektördeki şirketlerin gelirleri ve kârlılıkları olumsuz yönde etkilendi. Sistem yavaş yavaş bu etkilerin üstesinden gelmeye başlamışken yeni düzenlemeyle 1 Ocak’tan itibaren şirket gelirlerinin biraz daha düşeceği bir döneme giriliyor” diyor. Zaten 2014 sonu verilerine göre emeklilik şirketlerinden sadece 3 büyük şirket, Anadolu Emeklilik, Allianz Yaşam ve Garanti Emeklilik kâr yazmayı başarmıştı. Kalan 16 oyuncu yılı zararla kapattı. Türkiye Sigorta Birliği’nin Eylül 2015’e ait son güncel verilerine göre de emeklilik şirketlerinin emeklilik branşı teknik kârlılıklarında sadece 5 şirket artıda görülüyor. Yılın sonunda bu sayının düşmesi bekleniyor. Ayrıca sektörün önemli isimlerine göre 2016 sonunda bugünkü kârlar da hayal olabilir. Kuruluşundan bu yana kâr etme mücadelesi yaşayan emeklilik şirketlerinin yöneticileri için bu yıl ajandalarındaki en hayati konu da haliyle bu… Emeklilik şirketlerine yön veren isimlerin, bu yeni dönemde farklı kâr etme çabaları, artıya geçme formülleri mevcut.
YENİ DÜZENLEME
Yılbaşı itibarıyla sektörü etkileyecek değişiklik, en temel hatlarıyla bir yılda alınabilecek giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi toplamını asgari ücretin yüzde 8,5’i ile sınırlandırıyor. Bu kesinti, 5 yıldan sonra ise sıfırlanıyor. Sistemde 5’inci yılını dolduranlara 2021’den itibaren fon işletim giderlerinin bir kısmı iade ediliyor. Bu iade oranları, yüzde 2,5 ile başlayıp yüzde 25’e kadar yükselebiliyor. Bu kesintiler eski katılımcılar için de geçerli olacak. Bu tabloda emeklilik sistemindeki tüm taraflar, gerek Türkiye Sigorta Birliği gerek oyuncular gerek de yönetim danışmanları, kârlılığın olumsuz etkileneceği konusunda hemfikir. Örneğin Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Akif Eroğlu, “Yeni sistemle şirketlerin kârlılıklarının ne şekilde etkileneceği, şirketlerin portföy yapısına ve maliyetlerine bağlı. Ama bu kesintilerin şirketlerin getirisini negatif etkileyeceği, dolayısıyla şirketlerin yatırımlarının geri dönüşünü öteleyeceği net” ifadesini kullanıyor. “Her mevzuat değişikliği, bizim gelirlerimizi ciddi oranda düşürüyor” diyen Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, şöyle devam ediyor: “Sisteme ortalama giriş yaşı 35. Yani biz insanların 21 yıl pazarda kalacağı varsayımıyla belli kesintilerle hesaplar yapıyoruz. Yeni mevzuat bireysel emeklilikte kârlılığı yarıya düşürdü.” Allianz Hayat ve Emeklilik ile Allianz Yaşam ve Emeklilik şirketlerinin genel müdürü Taylan Türkölmez de bu konuda farklı bir noktaya değinerek sistem gelişmiş ülkelerdeki ölçeğe ulaşamadan bu gibi değişikliklerin olmasının olumsuz yansıyacağını düşünüyor. Türkölmez, “Bu yıl sektörde yeni mevzuata uyuma yönelik, sürdürülebilir kârlılığı koruyacak stratejiler öncelikli olacak. Bunu başaran şirketler ayakta kalacak, uyum gösteremeyenler uzun vadeli stratejilerini gözden geçirecek” diyor. Groupama Emeklilik Genel Müdürü Ramazan Ülger, bu ortamda doğal olarak teknik kârlılıkların düşeceğine değiniyor. “İlk bu işe başladığımızda müşteri başına 7 yılda kâra geçebilirken bugün 10-12 yıl konuşuluyor” şeklinde değerlendiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz