Yenilerin oyun planı

Bireysel emeklilik sistemine son 3 yılda 5 yeni oyuncu katıldı. Hepsinin ortak özelliği, arkalarında güçlü bir banka desteğinin olması. Bu nedenle iddialı hedefleri var. Halk Emeklilik ile Asya Emeklilik, 5 yılda ilk 5’te olmayı planlıyor.

16.11.2014 15:47:510
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilerin oyun planı
Fiba Emeklilik, 10 yılda 200 bin katılımcıyı hedefliyor. Son katılan oyuncu Katılım Emeklilik’le büyüyen yeni faizsiz emeklilik kulvarının da önümüzdeki 10 yılda sektörden yüzde 15 pay alması bekleniyor.

KATILIMIN YENİ GÖZDESİ
Sistemde katılım bankaları da getirisi faiz olmayan fonlara bağlı yatırım araçlarıyla farklı bir kulvar açıyor. Bu mantıkla işleyen Asya Emeklilik’in büyümesi de burada katılımcı potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi.

Asya Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Balkan Akbaş, 10 yıl sonra faizsiz bireysel emekliliğin sektördeki payının yüzde 15’e ulaşacağını öngörüyor. “Bireysel emeklilik sistemi faizsiz emeklilik hassasiyetleri sebebiyle yatırımını yastık altına yapanların tercihi oldu” diyen Akbaş, 5 yıl içinde sektörün ilk 5 şirketi arasında yer almayı hedeflediklerini açıklıyor. Şirket, 2019’da 500 bin katılımcı ve 3,5 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşmayı amaçlıyor.

“17’nci olarak girdiğimiz sektörde, bugün katılımcı sayısında yüzde 4,5 pazar payıyla 7’nci sırada yer alıyoruz” diyen Akbaş, tek satış kanalı olan Bank Asya ile şube başına yıllık 500 adet satış yakaladıklarını vurguluyor. Asya Emekliğin 2014 sonu hedefi, 250 bin katılımcı ve 550 milyon TL fon büyüklüğü.

Sisteme en son giren ve iki katılım bankasının ortaklaşa kurduğu Katılım Emeklilik ve Hayat da bu gelişiminin bir örneği. Şirket şu anda bin 500 katılımcı ve 3,9 milyon TL fonla sektörde en son sırada yer alıyor. Ama Katılım Emeklilik, resmi lans-manını eylül ayı ortalarında yaptıktan sonra hızlanmayı planlıyor.

BES’in yöneticileri ve uzmanlar da katılım bankalarının sisteme girmesinden memnun. Anadolu Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, “Faiz gelirine duyarlı kitlenin büyüklüğü, kayıtsız kalınamayacak bir potansiyel.

Başta altın olmak üzere kıymetli madenler ve kira sertifikaları gibi enstrümanlara yatırım yapabilen emeklilik fonlarının daha da çeşitlenmesiyle birlikte faize duyarlı kesimden sisteme katılımın artacağını ve bu fonların sistemin derinleşmesine katkıda bulunacağını öngörüyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.