İhracatla yükselecek

Faktoring sektörü, yıla zorlu bir ortamda başladı. Ancak sektörün lider oyuncularının çift haneli büyüme hedefleri var. Deniz Faktoring yüzde 30, Garanti Faktoring yüzde 25-30 ve Şeker Faktoring ise yüzde 16 ciro artışı bekliyor. Bu büyümenin motoru ise ihracat faktoringi olacak. Eximbank ile yapılan anlaşmayla ihracatçıya daha uygun maliyetle kredi sağlanabilmesinin yolu açıldı. Faktoring sektörü için bu, yakın gelecekte “güçlü” büyüme anlamına geliyor.

24.08.2015 15:59:450
Paylaş Tweet Paylaş
İhracatla yükselecek
Bu yıl hem seçim atmosferi ve kurda yaşanan artış hem ihracat pazarlarında yaşanan sorunlar nedeniyle faktoring için oldukça zorlu başladı. Sektörün ilk çeyrek verileri henüz açıklanmasa da şirket yöneticilerine göre ilk 5 ayda istenilen büyüme yakalanamamış görünüyor. Ancak Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Osman Zeki Özger, yılın ikinci yarısından umutlu. Özge, “Döviz kurlarında ve faizlerde yaşanan belirsizlikler, yeni ticari faaliyet ve yatırımlar için risk iştahını aşağıya çekmiş olsa da piyasada yaşanan volatilite ve seçim döneminden geçmemize rağmen özellikle yılın ikinci yarısında sektörde büyüme ivmesinin hızlanacağını öngörüyoruz. Bu şekilde oluşan boşluğu kapatacağız” şeklinde konuşuyor. Aslında faktoring sektöründe bu yıl pek çok yenilik mevcut. Bunlardan biri Merkezi Fatura Kaydı Sistemi. Faturalarda çifte finansmanın önüne geçilmesi için kurulan sisteme sektördeki tüm şirketler entegre olacak. Daha da önemli bir yenilik, faktoring şirketlerine ihracat reeskont kredisi kapısı açıldı. 2014’te ihracat faktoringinde 20 milyar TL’lik ihracata aracılık yapan faktoring sektörünün, Merkez Bankası’nın bu son kararıyla bu rakamı katlaması bekleniyor. “İhracatı teşvik etmek için güzel bir kaynak oluştu. İhracat şirketlerine çok uygun fiyatlı kredi sağlanabilecek” diyen Özger, söz konusu kaynak maliyetinin etkisinin ilerleyen günlerde sektöre ve ihracat rakamlarına yansıyacağını düşünüyor.
 BÜYÜME UMUDU KORUNUYOR Gerçekten de Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili Zafer Ataman’ın değindiği gibi özel sektör, plan ve yatırımlarını bu yıl ikinci yarıya öteledi. İçinden geçtiğimiz bu dönemi Ataman, şöyle olumlu yorumluyor: “Aslında şirketler tarafında belirsizlik ortamının artırması, faktoringe olan ilgiyi artırıyor. Çünkü artık belirsizlik, şirketlerimizin tahammülünü zorlayan bir maliyet. Bu da risk yönetimini vazgeçilmez hale getirerek faktoringe ilgiyi artırıyor.” Sektörün işlem hacmi 2014’te yüzde 24 artışla 116 milyar TL’ye yükselmişti. Birlik 2015’te de yüzde 15-20 arası büyüme öngörüyor. TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, “Özellikle son iki yıldır ekonomide yaşanan durgunluk, ticari hayatın tam ortasında olan biz faktoringçileri doğrudan etkiliyor. Böyle dönemlerde nakde ve teminata daha fazla ihtiyaç duyan reel sektöre yakın durup hizmet çeşitliliğimizi artırmamız ve doğru risk yönetimi yapmamız bizi beklenen büyümeye ulaştıracak” diyor. TEB Faktoring 2015’te ciroyu yüzde 12 büyüterek 10,1 milyar TL olarak gerçekleştirmeyi planlıyor. Baydar, uluslararası cironun toplam cirolarındaki payının yine yüzde 60’larda olacağını ve 3 bin 600 yeni müşteri kazanmayı planladıklarını da ekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz