Şaşırtan yükseliş

Bankacılık dışı finans alanında faaliyet gösteren 11 kamu oyuncusu, sektörlerinde iddialı hedeflerle büyümeye odaklanıyor.

15.08.2014 15:08:200
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan yükseliş
Kamu kökenli şirketler, bankacılık dışı finansın her alanında rekabeti tırmandırıyor. Bağlı oldukları bankaların müşteriye ulaşmadaki gücü, bu şirketlere büyük avantaj sağlıyor. Kamunun en güçlü olduğu alan, leasing. Sektörün yüzde 18,4’ü 3 kamu şirketinin elinde.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Elementer sigortacılıkta da 2012 sonunda yüzde 9,91 olan kamunun payı, 2014’ün ilk üç ayında yüzde 11,91’e çıktı. BES’te katılımcıların yüzde 13,1’i kamu şirketleriyle tasarruf etmeyi seçiyor. Finansta kamunun risk yönetimiyle uzak kaldığı tek sektör faktoring. Bu alanda 2 kamu şirketinin payı ise yüzde 2’de kalıyor.

Son 5 yılda bankacılık dışı finans alanına pek çok yeni kamu oyuncusu giriş yaptı. Ziraat Bankası, 2009 yılında sigorta ve emeklilik alanlarında iştirak kurma kararı aldı. Aynı şekilde Halk Bankası da bankacılık dışında güçlenmek adına önemli adımlar atarak 2012 Haziran ayında Halk Faktoring’i faaliyete soktu. 2011 Temmuz’unda OYAK hisselerinin tamamını satın alarak Halk Leasing’i, yüzde 100 Halkbank iştiraki haline getirdi.

Bu adımlar, finansta dengeleri de değiştirdi. Kamu kökenliler bugün özel sektör şirketleriyle kıyasıya rekabet ediyor. Bankacılık dışı finans alanında faaliyet gösteren 11 kamu oyuncusu, sektörlerinde iddialı hedeflerle büyümeye odaklanıyor.

Çünkü kamu bankaları, yurtiçindeki şube ağlarını ve müşteri güçlerini iştirakleri için de kullanmaya başladı. Bu güç, sigorta ve BES alanında bankasürans giderek önem kazandığı için önemli bir silaha dönüşüyor.

Aynı şekilde yurt genelinde binlerce KOBİ ve ticari işletmeye ulaşan kamu bankaları, leasing ve faktoring alanlarında iştiraklerine önemli bir oyun sahası yaratıyor. Kamunun her sektörde toplam pazar payını artırdığı bu rekabette geri kaldığı noktalar da yok değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz