Şaşırtan yükseliş

Bankacılık dışı finans alanında faaliyet gösteren 11 kamu oyuncusu, sektörlerinde iddialı hedeflerle büyümeye odaklanıyor.

15.08.2014 15:08:200
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan yükseliş


'KAMU ŞİRKETLERİ FAKTORiNGDE ÇEKİMSERLER'
PAYLARI YÜZDE 2’DE KALIYOR

Faktoring alanında sadece iki kamu şirketi mevcut. 2013 yılını 91 milyar TL toplam işlem hacmiyle kapatan sektörde Halk Faktoring ve Vakıf Faktoring’in toplam pazar payları yüzde 2’de kalıyor. Tabii burada yine de büyüme söz konusu. 2012 yıl sonunda faktoring alacaklarında kamunun payı yüzde 1,14 idi.

BÜYÜK İŞLEMLER YAPIYOR
Sektörün önemli oyuncularından birinin genel müdürü, kamu kökenli faktoring şirketlerinin sadece büyük oyuncularla yüksek hacimli işler yaptıklarını açıklıyor. Zaten 80 bin müşteri sayısına ulaşan sektörde kamu şirketlerinin müşteri sayısı da bu gerçeği ortaya koyuyor. 2013 sonu itibarıyla Halk Faktoring’in 400 ve Vakıf Faktoring’in 130 müşterisi var.

RİSK YÖNETİMİ ÖNEMLİ
Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit, kamunun payını normal buluyor. “Faktoring şirketinin riski yüksek. Türkiye’de kamu kurumları, özellikle finans alanındakiler, çok sıkı denetime tabi...

Burada riskten dolayı bilinçli bir tercih olabilir” diyor. Tunç Akyurt da aynı fikirde: “Sektörde risk yönetimi politikaları, büyümede çok etkili. Daha riskli sayılabilecek bir sektör olarak faktoringde grup seviyesinde belirlenen kredi politikaları ve risk alma iştahlarından dolayı kamudaki penetrasyon düşük olabilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.