Sorunlar aşılacak mı?

Sigorta sektörü geçtiğimiz yıllarda ekonomik krizlerin etkisinin belirgin hissedildiği yıllar dışında, enflasyonun oldukça üzerinde büyüme kaydetti.

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sorunlar aşılacak mı?
Sigorta sektörü, son 10 yıldır hızlı büyüyor. Bu trendin gelecek 10 yılda da devam etmesi, Türkiye’nin dünyada 16’ncı büyük sigorta pazarı haline gelmesi bekleniyor. Ancak büyüme devam ederken sektörün endişeleri bitmiyor. Çünkü özellikle trafik ve kasko branşlarından gelen hasar/prim oranı dengesizliği, son yıllarda hızla düşen kâr gibi kritik sorunlar var. Sağlıklı büyüme için bu sorunların aşılması gerekiyor. Sigorta sektörü geçtiğimiz yıllarda ekonomik krizlerin etkisinin belirgin hissedildiği yıllar dışında, enflasyonun oldukça üzerinde büyüme kaydetti. Son 10 yılda prim üretimi, yaklaşık 6 kat büyürken yıllık birleşik büyüme oranı yüzde 21’ler seviyesini yakaladı. Ancak halen penetrasyon olarak gelişmiş ülke rakamlarının çok gerisinde. Öyle ki toplam yıllık sigorta priminin milli gelire oranı, dünya ortalamasında yüzde 7’lere yakın seyrederken Türkiye için bu oran yüzde 1,3’ün altında. Dolayısıyla, sigorta sektöründe büyümenin devam etmesi bekleniyor. Ancak, bu büyümenin sağlıklı olması arzulanıyor. Çünkü, sigorta sektöründe uzun yıllardır devam eden kritik sorunlar hala aşılabilmiş değil. Diğer yandan son 10 yılda prim üretimindeki hızlı artışa rağmen sigorta şirketlerin kârlılıklarının yüzde 11’ler seviyesinden yüzde 1,8 seviyelerine gerilediği görülüyor. Düşük kâra karşın hızlı büyüme riski artıyor. Fiyat odaklı çekişmeli rekabet, sektörün en önemli dağıtım kanalı acenteler tarafında da sağlıksız bir tablo ortaya koyuyor.

HASARDA ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞ
Sigorta sektörü, son 10 yılda prim üretiminde önemli büyüme gösterdi. 2001 yılında 2,5 milyar TL civarında olan hacim, 2011 sonunda yaklaşık 4,8 kat artarak 14,5 milyar TL’ye ulaştı. Sektörün GSYH içindeki payı arttı. Ancak bu süreçte hasar maliyetlerinde de prim üretimine benzer bir trend gelişti. Ödenen ve muallak hasar toplamı, aynı dönemde yaklaşık 4,8 kat artarak 2,3 milyar TL’den 13,4 milyar TL’ye çıktı. Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürü Doç. Dr. S. Giray Velioğlu, hayat dışı sektör verileri incelenirken sektörün gerçek performansını göstermesi açısından, reasürans etkisinden arındırılmış net hasar/prim oranına bakmak gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “TSRŞB tarafından yayınlanan son 5 yılın verisi incelendiğinde, 2007 yılı sonu itibarıyla yüzde 72 olan net
hasar/prim oranının 2011 sonunda yüzde 74’e çıkmış olduğu görülüyor. Yıllar bazında incelendiğinde hasar prim oranında bir dalgalanma var. Özellikle 2008 yılında hasar prim oranı yüzde 78’e kadar yükselmiş, ama yıllar içinde eski seviyesine yaklaşmış." Sektörde hasar prim ortalamasının artmasına neden olan belli başlı 3 branş var. Bunlar trafik, kasko ve sağlık olarak sıralanıyor. Bu üç branş, sektörde en fazla prim üretimi yapılan branşlar. Fiyat rekabeti de yine en çok burada yaşanıyor. Büyüme beklentisiyle sektöre giriş yapan yabancı yatırımcılarla sektörde bulunan büyük şirketlerin pazar payı odaklı stratejileri bu tabloyu desteklemeye devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz