Darbe girişimine sert tepki

İş dünyası 15 Temmuz darbe girişimine sert tepki göstererek, demokrasi ve seçilmiş hükümete destek verdi.

18.07.2016 14:53:000
Paylaş Tweet Paylaş
Darbe girişimine sert tepki
İş dünyası ve sivil toplum kuruşlarından darbe girişimine büyük tepki geldi. 

TÜSİAD: DEMOKRASİYE HİÇBİR MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nden (TÜSİAD) askeri darbe girişimi ile ilgili yapılan açıklamada “Demokrasiye hiçbir müdahale kabul edilemez, tüm kesimler ve kurumlar olarak demokrasimize ve demokratik kurumlarımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

MÜSİAD: GÜN MİLLİ İRADEYE SAHİP ÇIKMA GÜNÜDÜR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (MÜSİAD) darbeyle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Değerli halkımız, ülkemiz tarihi bir gün yaşıyor. Demokrasiyi ve milli iradeyi sekteye uğratmaya çalışan güçler bir kez daha harekete geçti. Gün, demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma günüdür. Gücünü milletten almayan bir grubun kalkışması, meşru hükümeti alaşağı etme çabası sonuçsuz kalacaktır. Tüm vatandaşlarımızı bu kalkışmaya karşı demokrasinin ve milli iradenin yanında olmaya çağırıyoruz. Askerle vatandaşı karşı karşıya getirme çabaları sonuçsuz kalacak, milletimizin özgürlük ve demokrasi hakkı bu anti demokratik kalkışma ile engellenemeyecektir. Herkes bilmelidir ki MÜSİAD olarak demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkacak vatandaşlarımızın yanındayız.”

TİM: “UTANÇ VERİCİ BİR KALKIŞMA”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin bugün demokrasi adına utanç verici bir kalkışma girişimine maruz kaldığına belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Milli iradeye zarar verilmek istenmiştir. Bizler Türkiye’nin ileri seviyede refah seviyesine ulaşması için çalışan ihracatçılar olarak demokrasi karşıtı tüm girişimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak halk tarafından seçilmiş meşru hükümete desteğimizin tam olduğunun bilinmesini isteriz. Bu tür girişimler, ülkeye zarar vermek isteyen odaklara yardım ve kendi milletine düşmanlık etmekten başka bir sonuç çıkaramaz.”

İSO: “HÜKÜMETİN YANINDAYIZ”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan ise yaşananları halkın iradesine karşı yapılmış gayrimeşru bir kalkışma olarak nitelendirdi. “Demokrasimize sahip çıkma zamanıdır. Türk sanayicileri olarak, hür teşebbüs ve iş dünyası olarak demokrasimizin, seçilmiş hükümetimizin yanındayız, milli iradenin kazanacağına yürekten inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

DEİK: “HER TÜRLÜ DARBEYE KARŞIYIZ”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türk iş dünyası olarak, seçilmiş hükümetin arkasında olduklarını açıkladı. Vardan, “Her türlü darbeye karşıyız. Seçimle gelmiş bir Hükümet dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Ülkemizin bu kalkışmadan daha güçlenerek çıkacağına inancımız tamdır” dedi.

TOBB: “KALKIŞMANIN KARŞISINDAYIZ”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, darbe girişimini tanımadıklarını ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti:
“Milletimizin iradesine ve demokrasimize vurulmuş bu hançeri kabul etmiyoruz. Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete karşı girişilen bu kanunsuz kalkışmanın karşısındayız. Türk milleti olarak her türlü darbe girişiminin karşısında olmalı, demokrasimizi savunmalıyız. Türk iş dünyası olarak devletimizin ve milletimizin yanındayız. Demokrasiden yanayız.”

İTO: “VATANA SAHİP ÇIKMA VAKTİ”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye demokrasisi büyük bir demokrasi olduğunu söyleyerek, “Türkiye'yi seçilmiş bir hükümet yönetmektedir ve hiç kimsenin gücü seçilmiş bu hükümeti görevden almaya yetmeyecektir. Ülkeye, vatana sahip çıkma vaktidir. Ülkeye ve vatana ihanet edenler mutlaka hesap verecektir. İş alemi hükümetimizin yanında” açıklamasını yaptı.

ASKON: “GİRİŞİMLERİ KINIYORUZ”

Anadolu Aslanları ve İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, milletin kendisine, iradesine ve ülkesine sahip çıkacağını söyledi. “Bizler sivil toplum temsilcileri olarak sonuna kadar sivil iradenin devamı için kesin tavır sahibiyiz. Bu girişimleri kınıyor ve millet aleyhine hareketler olarak ilan ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ (TMB): “TEK ÇÖZÜM SAĞDUYU”

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) yaptığı açıklamayla, darbe girişimine tepki gösterilerek, tek çözümün, demokrasi ve sağduyu olduğunu belirtti. Sözlerine şöyle devam etti: “Demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçecek bu girişime, başta vatandaşlar olmak üzere, hükümet ve muhalefet partileri, sivil toplum örgütleri, tüm medya, polis ve askeri ile toplumun tüm kesimlerinin hep birlikte ortak tepki vermesini büyük bir takdirle karşılıyoruz. Türkiye'nin en kısa zamanda bu zor günlerden birlik ve beraberlik içinde, daha da güçlenerek çıkacağından hiç şüphe duymuyoruz. Tüm milletimizin refah ve huzur içerisinde yaşayacağı demokratik bir sistemin ülkemizde kalıcı olarak yerleşmesi hepimizin ortak hedefi olmalıdır. Tüm vatandaşlarımızın birlik, beraberlik ve sağduyu içerisinde Cumhuriyete, demokratik değerlere sahip çıkmaya devam edeceğine güvenimiz tamdır.”

ÜLKER: “KAYIPLARIMIZA ÜZÜNTÜLÜYÜM”

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, darbe girişimi sonrasında Twitter'dan geçmiş olsun dileklerinde bulunurken, müdahalenin kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı. İşte Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'in tweeti; 'Geçmiş olsun, müdahale kabul edilemez ve demokratik olmadan sosyal barış olamaz. Kalkışmayı halkımız önlemiştir, kayıplarımıza çok üzüntülüyüm.'

KAMER: “AZİZ MİLLET SAĞOLSUN”

Atasay Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer de yaptığı bir basın açıklamasıyla Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakan Binali Yıldırım’a bu süreçteki dik duruşundan dolayı şükranlarını sundu. Kamer sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye Büyük Millet Meclis’imize ve siyasi partilerimizin liderlerini sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Vatanını seven, demokrasiye gönülden bağlı olan milli iradenin yanında olarak meydanlara sahip çıkan tüm vatandaşlarımızı, polisimizi, şerefli subay, astsubay, erbaş ve erlerimizi saygıyla selamlıyor, şükranlarımı sunuyorum. Demokrasiden yana tavır alan basın yayın organlarımıza, tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, iş dünyasının temsilcilerine gösterdiği kararlı duruştan dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Böyle bir ülkenin bir evladı olarak dün gece ülkemize sahip çıkan herkesle gurur duyuyorum. Demokrasi ve milli iradeye sahip çıkan aziz milletimiz sağ olsun, var olsun.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz