ABD'de kritik enflasyon verisi açıklandı

ABD'de enflasyon artışı beklentilerin altında kaldı. ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), kasımda aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 7,1 ile beklenenden az arttı.

13.12.2022 17:48:070
Paylaş Tweet Paylaş
ABD'de kritik enflasyon verisi açıklandı

ABD Çalışma Bakanlığı, kasım ayına ait enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, Amerikalı tüketicilerin yaşam maliyeti kasımda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,1 arttı. Piyasa beklentileri, TÜFE'nin bu dönemde aylık yüzde 0,3 artması yönündeydi. TÜFE, kasımda yıllık bazda ise yüzde 7,1'lik artış kaydederek yüzde 7,3 olan beklentilerin altında kaldı. 

Söz konusu dönemde barınma fiyatlarındaki artışlar tüketici fiyatlarındaki yükselişe en büyük katkıyı yapan kalem oldu. Barınma endeksi kasımda aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 7,1 arttı. Gıda fiyatlarındaki artışlar ise önceki aylara kıyasla yavaşlama gösterirken, söz konusu kaleme ilişkin endeks kasımda aylık yüzde 0,5 ve yıllık yüzde 10,6'lık artış kaydetti.

Enerji endeksi de kasımda aylık yüzde 1,6 azalırken, yıllık yüzde 13,1 arttı. Enerji kalemi altındaki benzin fiyatları da kasımda aylık yüzde 2'lik azalışa karşı yıllık yüzde 10,1 arttı. Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de kasımda aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 6 artış ile piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Söz konusu dönemde çekirdek enflasyona ilişkin piyasa beklentileri aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 6,1 artması yönündeydi. Çekirdek TÜFE, ekimde de aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 6,3 artmıştı.
Analistler, kasım ayı enflasyonunda tahminlerin üzerindeki yavaşlamanın enflasyonda "en kötünün" muhtemelen geride kaldığını gösterdiğini ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artış hızında yavaşlamaya gitmesine yönelik beklentileri artırdığını belirtti.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz