İngiltere'nin yeni başbakanı kesinleşti

İngiltere'de Penny Mordaunt, Rishi Sunak'a desteğini açıklayarak yarıştan çekildi. Böylelikle Rishi Sunak'ın İngiltere'nin yeni başbakanı olması garantilendi.

24.10.2022 16:31:290
Paylaş Tweet Paylaş
İngiltere'nin yeni başbakanı kesinleşti

İngiltere'de bir önceki parti içi oylamada istifa eden Liz Truss'ın gerisinde kalan Rishi Sunak, bu kez başbakan olmayı garantiledi.

İngiltere’nin eski Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın rakibi olarak öne çıkan Penny Mordaunt gerekli desteği toplayamadı ve Sunak'a tam destek vereceğini açıkladı.

Aday olması durumunda Muhafazakar Parti’nin yeniden lideri olması güçlü ihtimal olarak görülen eski Başbakan Boris Johnson pazar akşamı yaptığı açıklamada adaylık yarışına girmeyeceğini söylemişti.

Muhafazakar Parti liderlik yarışına girmek için yeterli desteğe sahip olduğunu belirten Johnson “Sadece bunun doğru bir adım olmayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Penny Mordaunt’un 100 milletvekilinin desteğini alması gerekiyordu.

Sunak, İngiltere'nin ilk Hint kökenli ve en genç başbakanı olacak.İngiltere Başbakanı Liz Truss, Johnson'ın yerini almak için verdiği mücadelede, rakibi eski Maliye Bakanı Rishi Sunak'a karşı seçim yarışını kazanarak, 5 Eylül'de ülkenin yeni başbakanı olmuştu.

Ülkede art arda siyasi ve ekonomik çalkantıların yaşanması üzerine 44 gün görevde kalan Truss 20 Ekim'de istifa ettiğini açıklamıştı.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz