Üniversiteli girişimciler New York için yarışacak

Türkiye elemelerinde “Vodafone Özel Mobil İnternet Kategorisi”nde yarışacak genç girişimcileri ise birincilik ödülünün yanında, Vodafone Smart Tab 10 kazanma şansı bekliyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Üniversiteli girişimciler New York için yarışacakALİ SABANCI / TOBB GGK BAŞKANI
"GİRİŞİMCİLİK EKOSISTEMİNE YENİ OYUNCULAR KAZANDIRACAK"

“Global Üniversiteli Girişimci Yarışması” gibi girişimcilik ekosisteminin gelişmesini sağlayan etkinlikleri her zaman destekliyoruz; çünkü bu gibi yarışmalar, genç girişimcilerin fikirlerini ve işlerini büyütmelerine olanak sağlıyor ve en önemlisi girişimcilik ekosistemine yeni oyuncular kazandırıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapma gibi büyük bir hedef var önümüzde. işte bunun için girişimciliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bu hedefi gerçekleştirmek ve küresel rekabette yer alabilmek adına, inovasyona dayalı girişimciliğin gelişmesi gerekmektedir. işte burada genç nüfusumuzun potansiyeli bir avantaj olarak görülmelidir. Bize düşen görev ise bu gençlere yol göstermek ve fikirlerini hayata geçirmelerini sağlamak olmalıdır.

BÜYÜK JÜRİ DEĞERLENDİRECEK

Türkiye elemelerinde genç yarışmacıların girişimleri; aralarında iş dünyasının önde gelen aktörlerinden oluşan 12 kişilik bir jüri tarafından değerlendirilecek. Yapılacak son değerlendirme ile belirlenecek Türkiye birincisinin dışında, yarışmada “Sosyal Etki”, “Geleceği Gören Girişimci”, “Mobil İnternet Girişimcisi” (Vodafone Özel Ödülü) ve “İnovasyon” olmak üzere 4 kategoride ödüller verilecek. “Vodafone Özel Mobil İnternet Kategorisi”nde yarışmacılar, birinciliğin yanında Vodafone Smart Tab 10 için de yarışacak.

VODAFONE'DAN BÜYÜK DESTEK

Üniversiteli Girişimci Yarışması’nın ana sponsoru Vodafone Türkiye’nin CEO’su Serpil Timuray, 70’i aşkın ülkeden beslenen bilgi birikimiyle, girişimciliği destekleyerek, nitelikli insan kaynağına yatırım yapmayı öncelikleri arasında gördüklerini söylüyor. Timuray, şöyle devam ediyor: “Türkiye’de girişimciliğin gelişmesine yönelik yatırımları, en önemli kurumsal sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. Günümüzde bilgiyi her an her yerden erişilebilir kılan mobil iletişim teknolojileri, fikirleriyle iş dünyasında fark yaratacak yeni girişimcilere bilgi ve donanım açısından çok büyük bir zenginlik sunuyor. Mobil iletişimin yaygınlaşması suretiyle internet demokratikleşiyor ve bu da beraberinde fırsat eşitliğini getiriyor. Gelişen teknolojilerin de yarattığı bu ivmeyle, ülkemizdeki girişimcilik potansiyelinin giderek yükseleceğine inanıyoruz. Bugün Türkiye’de her 100 kişiden 8’i girişimci iken, gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 25 düzeyinde olduğunu gözlemliyoruz. Arayı hızla kapatacak ve bu sayede ülkemizin küresel rekabetciliğini artıracak bir gelişim grafiği yakalamak için ise, üniversitelerin akademik olarak global inovasyon programlarına etkin katılımı ve üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi önem taşıyor. Gençlerin girişimciliğe üniversite eğitimi sürecinde etkin hazırlanmalarına yönelik bir örnek oluşturacağına inandığımız “Global Üniversiteli Girişimci Yarışması”na destek vermekten mutluluk duyuyoruz."İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz