Tehlike sinyalleri

İşte 13 kritik sektörün tehlike senaryoları...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlike sinyalleri
Cem Boyner, işinin geleceği için endişeleniyor. Çünkü Avrupalı perakende markalarını Çinliler alıyor. Ona göre bu durumda Türk üreticiler, mallarını satacak raf bulmakta zorlanacak. Sadece perakendeden değil diğer sektörlerden de tehlike sinyalleri geliyor. Turizmde Türkiye’ye rakip olabilecek yeni destinasyonlar oluşabilir. Otomotivde bugün pazar olarak görülen Kuzey Afrika ülkeleri, yarının cazip yatırım merkezlerine dönüşebilir. Bankacılıkta teknolojideki gelişmeler, banka operasyonlarını tamamen ortadan kaldırabilir. İşte 13 sektörün geleceğini etkileyebilecek tehlike senaryoları... Türk perakende sektörünün geleceğini etkileyecek büyük bir tehlike var mı? Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner’e göre, “Evet, var.” Çinli perakendecilerin, Avrupa’daki perakendecileri satın aldığına dikkat çeken Boyner, bunu Türkiye için büyük bir tehlike olarak görüyor. Boyner, bu tehlikeyi şöyle ortaya koyuyor: “Çinliler, fabrikadan çıkan ürünlerini doğrudan mağazaya koyacak. Bu durumda Türk üreticiler mallarını satacak raf bulmakta her zamankinden daha fazla zorlanacak. İşimle ilgili en büyük endişem, dünyanın en büyük üretici gücü Çin’in Avrupa’da perakende markalarını satın alıp kendi fabrikalarından Milano’nun, Almanya’nın, Paris’in sokaklarına doğrudan bir köprü kurmasıdır” diyen Boyner, senaryosunu şöyle aktarıyor: “Türkiye’nin de markalar alarak üretim kapasitesini kullanması lazım. Çin’in markalara yaptığı yatırım, son 1 yılda oldukça arttı. Bu trendi değiştirmek, Türkiye’ye düşer diye düşünüyorum. Aksi takdirde Türkiye’nin fason üretim endüstrisi, 5 yıl sonra Çinlilerin satın aldığı yabancı markalara mal satamayacak. Bugün mal sattığımız uluslararası perakendecilerin Çinli şirkitlerin eline geçmesiyle artık Türkiye’de mal üretme ihtimalimizin biteceğini düşünmek lazım.”
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Cem Boyner’in ortaya koyduğu bu tablo, gerçekten de sektörün geleceğini yakından ilgilendiriyor. Peki diğer sektörler için de benzer senaryolar var mı? İşte 13 kritik sektörün tehlike senaryoları...

TURİZMİ NE KORKUTUYOR?
Turizm, tehlike senaryolarının konuşulduğu bir başka sektör. Bu senaryolarda ise odak noktasını potansiyel, yeni turizm destinasyonları oluşturuyor. Özellikle Libya, Cezayir, Tunus ve Mısır gibi ülkelerin, demokrasi sorunlarını çözümledikten sonra maliyetlerdeki rekabet avantajlarıyla çok cazip destinasyonlar olma ihtimali konuşuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz