Meyve ağacı yetiştirmenin incelikleri

Ali Bor , keyifli zaman geçirmek için kendi çiftliğini kurdu.Ancak hobisi profesyonel işe dönüştü.

1.08.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Meyve ağacı yetiştirmenin incelikleri
Şeker Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bor, 2000 yılında bir iş seyahati için gittiği Hollanda’da doğadan ve bölgede yapılan çiftçilikten çok etkilendi. Kendi çiftliğini kurma hayaliyle Türkiye’ye döndüğünde, kriz nedeniyle harekete geçemedi. 2004 yılında İtalya’ya gidip oradaki uygulamaları görmesiyle birlikte daha fazla beklememe kararı aldı. Çiftliğini kuracak, kendi ifadesiyle emekli olduktan sonra keyifli zaman geçireceği bir yeri olacaktı. Uzmanlarla bir araya geldi, gerekli bilgiyi edindikten sonra ilk etapta Bandırma’da 100 dekarlık bir alanda kiraz yetiştirmeye başladı. Ancak işler tahmin etmediği kadar hızlı büyüdü. Sadece keyif için yapılacak bir hobi olmaktan çıktı. Bunun üzerine arazisini genişletme ihtiyacı hisseden Bor, bugün 400 dekarlık alana yayılmış çiftliğinde profesyonel olarak çiftçilikle ilgileniyor. Elma ve kiraz üretip perakende noktalarına satıyor, hatta ihracat yapıyor.
Bugün geldiği noktaya kendisi de şaşıran Bor, “Bahçe yaptık deyince, insanların aklına Japon bahçeleri geliyor. İnanın ben de o beklentilerle girdim işe. Tek hedefim keyif almaktı. Ama işadamı tarafım ağır bastı. Daha fazla üreteceğim, daha fazla çalışacağım derken beceremedim. Şimdi amacım ürettiğim ürünleri Altın Bahçe adıyla marka yapmak” diyor.
Şeker Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bor, çiftçilik macerasını ve hobi olarak çiftçilikle ilgilenmek isteyenlere neler yapmaları gerektiğini Capital’e anlattı:
MEYVE YETİŞTİRMENİN SIRRI
Çiftçilikle, bahçe işiyle uğraşmak isteyenler, kurallara göre hareket etmek durumunda. Biz bu işte tamamen kurallara uygun hareket ediyoruz. Örneğin kanunen yasaklı olan hiçbir kimyasalı kullanmıyoruz. Gübrelerimizi hasat dönemine uygun şekilde yapıyoruz. Son ilaçlama tarihi ile hasat tarihi arasında ürüne göre değişmekle birlikte 3-21 gün var. Bu tarihlere uyarak kontrollü bir ilaçlama gerçekleştiriyoruz. Ürünlerin sertifikasını mutlaka alıyoruz.
ÜRETİMİ NASIL YAPIYOR?
İşin üretim kısmı biraz enteresan, işin içine teknoloji de giriyor. Örneğin elmalar, bir aletin içine giriyor. O makinede elmaları birbirinden ayırıyoruz. Yeşil elmalar kırmızılardan ayrılıyor. Bodur meyve ağaçları çok daha çabuk meyve veriyor. Avantajı da bu. Ürünü, ekimin yapıldığı yılın hemen sonrasında almaya başlarız. Ama üretim açısından en verimli 6’ncı yıl. O zaman çok daha çabuk meyve alabiliyorsunuz. Kiraz 1-2 yıl daha geç ürün verir ama yine de klasik ağaçtan daha verimli.
HANGİ MEYVE DAHA DOĞRU?
İstedikleri meyveleri dikebilirler. Çünkü hobi düzeyinde olacağı için kendi zevklerine kalmış bir iş. Ancak toprağın kalitesi çok önemli. İnsanlar nasıl kolesterollerine bakıyorsa, toprağa da öyle bakmak lazım. Toprağın PH’ına göre meyve seçmek gerekiyor. Mesela bazı bölgeler suyu çok tutar, bunları bilip ona göre seçimlerde bulunmak çok önemli. Şimdi yazlık elma dönemi başladı. Bir ay sonra gala elma hasadı, red chief, fujiler başlayacak. Ekime kadar süren bir periyot var. Ekime kadar dalından meyve koparacağız. 10 Haziran’da kiraz hasadı başladı. Ekim ayının 15’ine kadar elma ve kiraz çeşidi topluyor olacağız.
İLK KEZ BAŞLAYANLAR
2004 yılından başlayarak 2008’e kadar bodur meyve ağaçları ektim. Şu an 70 bin elma, 8 bin kiraz, 3 bin armut ve 900 tane de erik ağacımız var. Erik, kendimizi tatmin etmek için yaptığımız bir şey. Asıl işe dönüşen kiraz ve elma oldu. Bütün meyve ağaçlarını tavsiye ediyorum. Ancak bu işe başlayacak olanlar, toprağın nem oranını dikkate almalı, mutlaka bir uzmana danışarak meyve ağacına karar vermeli. Benim tavsiyem elma, armut ve kiraz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz