"10 Soruda CEO gelirleri"

Patronların cebinden daha çok para çıkacak

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
10 Soruda CEO gelirleri


Bugün dünyanın en büyük 100 şirketinde CEO'ların yıllık kazancı bonuslar hariç 1 ila 5 milyon dolar arasında değişiyor. Hatta her yıl hangi CEO'nun ne kadar kazandığı tüm detaylarıyla açıklanıyor. Türkiye'de ise bu sorunun yanıtı hep bir sır... Ya da şimdiye kadar öyleydi... Çünkü 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu bu bilinmezi aydınlatacak. Türk yöneticilerin kazançları da şeffaflaşacak. Peki CEO ücretlerinin şeffaflaşması ne getirecek, bu durumdan kim, nasıl etkilenecek? CEO'lar ne düşünüyor, patronlar ne istiyor? Bir CEO'nun maaşı nasıl belirleniyor? Tüm bu soruları Korn/Ferry International MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) Yöneticisi ŞERİF KAYNAR'a sorduk.

1.Sizce Türkiye'de üst düzey yönetici ücretleri şeffaflaşmalı mı?
- Kesinlikle şeffaflaşmalı. Bonusların bile şeffaflaşması lazım. Artık dünya giderek şeffaflaşıyor. Önemli olan her şeyin izah edilebilir olması. Bence halka açık olmayanlarda toplu bir açıklama yeterli.

2. Peki CEO'lar bu yasaya nasıl bakıyor? Tasarıyı hazırlayan komisyona tepkiler gitmiş. Kim, neden tepki gösteriyor?

- Çünkü Türkiye'de kara para her tarafta var. CEO ücretlerinde de var. Zaten asıl tepki gösterenler de patronlar. Çünkü, onların cebinden daha çok para çıkacak. Yönetici tarafından bakarsak; kazancın bilinmesi Türk insanına rahatsızlık veriyor. Ama bence bundan gurur duymayı öğrenmek lazım. Yöneticiler de bunu öğrenmeli. Bence bu olayın nihai sonucu kendine daha güvenen, kolay harcanmayacak bir tepe yönetici profili ortaya çıkacak. Tepe yöneticilerin marka değeri oluşacak. Uzun vadedeki pozitif sonuç bu.

3. CEO ücret paketleri nasıl etkilenir? Ücretlerde bir azalma olur mu?
- Zaten dünyadaki trend CEO ücretlerini bir alt seviyeye yakınlaştırılması yolunda ilerliyor. Yani CEO ile onun hemen altındaki ikinci, üçüncü pozisyon arasındaki makas giderek daralıyor. Oysa Türkiye'de çok büyük bir fark var. Bence bu fark azalacak. Ama CEO ücretinin düşürülmesinden ziyade iki ve üç numaralı pozisyonların ücretleri yükselecek.

4. CEO ücretleri açıklandığında kamuoyundan tepki gelir mi?
- Batı kültüründe para kazanmak, başarılı olmak hoş bir şeydir. Türkiye'de ise kötü bir şey... Yöneticinin oturduğu eve ve kullandığı arabaya bakılıyor. "Kazancıyla bunlara nasıl sahip olabilir" diye soruluyor. Şirketin cirosunu 5 yılda 2 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkarmış bir tepe yönetici, bunun karşılığını tabii ki alacak. Patronu ona başarı ödülü olarak ev de verir, araba da... Önemli olan, her şeyin şirketin başarısı için dizayn edilmesi ve şeffaf bir şekilde açıklanabilmesi. Ama yine de kısa vadede böyle bir tepki, marjinal negatif etki yaşanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz