""3 ana risk var kriz sürüyor""

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da global krizin bitmediğini düşünüyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"3 ana risk var kriz sürüyor"
Durmuş Yılmaz, Türkiye para politikasına yön veren en önemli isimlerden biri. Açıklamaları yakından takip ediliyor, her sözü ekonomi çevrelerini derinden etkiliyor. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz’ın global krizle ilgili değerlendirmeleri oldukça önemli.  Yılmaz, global krizin geride kalmadığını düşünüyor. Hatta ona göre iyimser bir değerlendirme yapmak için bile oldukça erken. Bir toparlanma yaşanmış olsa da bu toparlanmanın tüm dünya ülkelerine aynı oranda yansımadığını söylüyor. “Küresel ekonomiye ilişkin kırılganlıklar devam ediyor” diye konuşuyor. Durmuş, krizin tamamen sona erdiğini söylemek için bakılması gereken net kriterleri ise şöyle sıralıyor:  “Kriz bitti demek için finansal piyasalarda güven ortamının sağlanması, halen oldukça yüksek seyreden işsizlik oranlarının uzun dönem ortalamalarına yakınsaması ve yüksek kamu borç seviyelerinin azaltılmasına yönelik inandırıcı planların hazırlanması gerekiyor.” Türkiye’yle ilgili de ilginç yorumlarda bulunan Yılmaz, para politikalarının odağında enflasyon hedefinin olduğuna vurgu yapıyor ve ekliyor:
“Yeni enflasyon tahminlerimiz, yılın kalan döneminde çıkış stratejimizde öngörülen tedbirlerin büyük ölçüde tamamlandığı, politika faizlerinin ise bir süre daha mevcut düzeylerde tutularak 2011 yılı içinde sınırlı bir artış gösterdikten sonra tahmin ufku (üç yıl) boyunca tek haneli düzeylerde kaldığı bir para politikası duruşunu yansıtıyor.” Türkiye’nin para otoritesi Durmuş Yılmaz’la global krize ilişkin düşüncelerini, Türkiye politika faizlerinin seyrini konuştuk:

Capital:
  Dünya ekonomilerinin krizi tamamen geride bıraktığını söylemek mümkün mü?
-  Krizin tamamen geride kaldığını söylemenin şu an için çok iddialı bir ifade olduğunu düşünüyorum. 2010’un ilk yarısına baktığımızda, yaşanan küresel finansal krizin ardından küresel iktisadi faaliyetteki toparlanmanın devam ettiğini görüyoruz. Ancak, bu toparlanma, yavaş ve kademeli yaşanıyor ve tüm dünya ülkelerine aynı oranda yansımıyor.  Küresel ekonomiye ilişkin kırılganlıklar halen devam ediyor. Euro bölgesinde birçok ülkenin kamu borcunun sürdürülebilirliğine ilişkin kaygıların artması ve ülke risklerinin finansal sisteme yansımaya başlaması, finans piyasalarında yeni bir çalkantıya yol açarak küresel iktisadi faaliyete ilişkin aşağı yönlü riskleri yeniden gündeme getirdi. Gelişmiş ülkelerde kredi, gayrimenkul ve emek piyasalarındaki sorunların devam etmesi ve işsizlik oranlarının yüksek düzeyi diğer risk unsurları. Küresel büyümenin belirgin olarak yavaşlaması halinde kullanılabilecek politika seçeneklerinin giderek azalması, küresel ekonominin toparlanma hızına ilişkin aşağı yönlü risklerin bir süre daha canlı kalabileceğine işaret ediyor.

Capital: 
Krize karşı ortaya koyulan düzenleme ve çalışmaların yetersiz kaldığını mı düşünüyorsunuz?
-  Şu an itibarıyla krizin tamamen geride bırakıldığını söylemek için henüz erken olduğu değerlendirmesini yapıyorum. Süregelen reform çalışmaları ve yeni düzenlemeler gelecekte benzer krizleri ve bu krizlerin ekonomiler üzerinde yapacağı tahribatı önlemede önemli rol oynayacak.

Capital: 
Krizin son bulduğunu söylemek için ne tür parametrelere bakmak gerekli?
-  Krizin tam olarak geride bırakıldığını söyleyebilmek için finansal piyasalarda güven ortamının sağlanması, halen oldukça yüksek seyreden işsizlik oranlarının uzun dönem ortalamalarına yakınsaması ve yüksek kamu borç seviyelerinin azaltılmasına yönelik inandırıcı planların hazırlanması gerekiyor.

Capital: 
İkili dip senaryolarının gerçekleşme olasılığı sizce nedir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz