"Akıllı teknoloji değişimi geliyor"

Ayşegül İldeniz ile yeni görevini, hedeflerini ve geleceğin akıllı dünyasını ve akıllı ağlarını konuştuk...

10.02.2017 10:07:140
Paylaş Tweet Paylaş
"Akıllı teknoloji değişimi geliyor"
VADİ’NİN EN POPÜLER MESLEĞİ NE?
EN HIZLI BÜYÜYEN DEPARTMAN

Şu anda Silikon Vadisi’nde en popüler meslek data analisti. Biz kendi içimizde analitik bölümü 3 yılda meydana getirdik. En hızlı büyüyen departmanımız o. Çünkü sadece verilere bakmıyoruz. Geleceğe dönük analiz de yapıyoruz. Yani geleceğe dönük şu tarihlerde elektrik ihtiyacının ortaya çıkacağı yerler şunlar, şu durumlarda böyle özel günlerde şu ihtiyaçlar çıkabilir diye tahmin yapabilirsiniz.
NÜFUS ARTIŞI
Nüfusun ve elektrik kullanımının da artmasına bağlı olarak problemlerin hangi tarihlerde çıkabileceğine dair geleceğe dair yorum yapılabilmesi en popüler konulardan biri. Akıllı şehirlerde de birçok şirketin çıkıp bu veriyi nasıl kullanabileceğine dair farklı farklı uygulamaları sağlayacak bir sistem kurması gerekiyor.

“AÇIK SİSTEMLER OLMALI”
HANGİ KONULARA KAFA YORMALIYIZ?

Akıllı şehirler, akıllı binalar ve akıllı objelere ülke olarak bir an önce kafa yormamız gerekiyor, çünkü bunu düşünen ve uygulayan İK yapımızın olması lazım. Herkesin kendi alanıyla ilgili Ar-Ge yapabilecek, verimliliği düşünebilecek yazılımcılara, planlamacılara sahip olması gerekiyor. Çünkü global rekabetten bahsediyoruz. Hep birlikte birbirimizle rekabet ediyoruz. Oradaki en değerli şey, beyin gücü. Bana göre geleceğin teknolojilerine bugünden yatırım yaparsak kullanan insan sayısı artar, biz de o zaman global arenada o şekilde rekabetçi olabiliriz.
“SATIN ALMAK EN BASİT ŞEY”
Bir teknolojiyi satın almak en basit şey. Kullanmak ve onu kullanabilecek insanlar yaratmak gerekiyor. O anlamda da bana göre standartların olduğu teknolojilerin tercih edilmesi gerekiyor. Açık sistemlerin var olması gerekiyor ki o şebekeyi kurduğunuzda herkese açabilmelisiniz. Silikon Vadisi’nin kalbi San Jose’de akıllı şehir uygulaması yapıyoruz. San Francisco’da sadece suç oranını takip eden ve şehrin tam olarak neresinde meydana geldiğini anında gösteren bir sistem var. Normalde belediye bunu yapmak istemeyebilir ama biri geliyor ve “Sizin bilgileriniz herkese açık ve ben bunu alıp hangi bölgelerde, hangi saatlerde ne gibi problemler meydana geldiğini uygulayan bir sistem yaratacağım” diyor.

AKILLI ŞEBEKELERİN KALKINMAYA ETKİSİ NEDİR?
2,5 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Teknoloji içermeyen, anında takip edilemeyen, anında gözlemleyemediğiniz sistemlerle her şeye hakim olabileceğiniz sistemler arasında tabii dağlar kadar fark var. Dünyanın birçok yerinde akıllı şebeke teknolojilerinin uygulandığını ve geliştiğini görüyoruz. Sadece Avrupa pazarı, bizim de dahil olduğumuz 2,5 milyar dolarlık bir pazar. Ülkeler, enerjiyi ne kadar artırabilirse ve enerji dağıtımını etkin hale getirebilirse kalkınmaları da bu ilerlemeye paralel ilerleyecek.
YÜZDE 12’LİK TASARRUF
Enerji tüketimi verilerine tüketicilerin anında ulaşmasıyla yaklaşık yüzde 12 tasarruf sağlanıyor. Navigan araştırma şirketinin raporuna göre eski şehir aydınlatmaları şehrin enerji bütçesinin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Akıllı aydınlatma sistemleri ile yüzde 52 ile yüzde 63 arası enerji tasarrufu sağlanıyor.
ÖRNEK ŞEHİRLER
Brezilya’daki uygulamada tek bir şehrin sadece faturalamasındaki verimlilikten 2 milyon dolar tasarruf sağlandı. Avusturalya’nın Victoria eyaletinde elektrik kesintilerini çok daha hızlı çözerek müşterilere SMS ve cep telefonu uygulamalarıyla haber vererek yılda 7 milyon dolar tasarruf sağlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz