"Akıllı teknoloji değişimi geliyor"

Ayşegül İldeniz ile yeni görevini, hedeflerini ve geleceğin akıllı dünyasını ve akıllı ağlarını konuştuk...

10.02.2017 10:07:140
Paylaş Tweet Paylaş
"Akıllı teknoloji değişimi geliyor"
Hande Yavuz
hyavuz@capital.com.tr

AYŞEGÜL İLDENIZ’i yıllarca Intel’deki görevinden tanıdık. 5 ay önce sürpriz bir kararla akıllı teknolojiler alanının önemli şirketlerinden Silver Spring Networks’e COO olarak katıldı. Yeni işini, “Sürekli koşturduğum eski günlerime döndüm, sıfırdan yeni bir macera” diye tanımlıyor. Yeni dönemde akıllı teknolojilere, özellikle de “akıllı” şehirlere odaklanacağını söylüyor. Gelecekte lojistikten tarıma her şeyin akıllanacağının altını çiziyor ve ekliyor: “O kadar çok uygulama alanı var ki… Bunlardan elde edebileceğiniz verimliliği düşünebiliyor musunuz?”

Ayşegül İldeniz, Türk iş dünyasının uluslararası arenadaki en deneyimli profesyonellerinden… Dünya devi Intel’de 17 yıl önemli roller üstlendi. Intel’e yön veren birkaç kritik isimden biri oldu. 67 ülke ve 2,5 milyar dolarlık bir iş hacmini yönetti. Herkes onun Intel’de daha da üst noktalara çıkmasını beklerken o aldığı bir kararla kariyerinde farklı bir açılım başlattı. Silikon Vadisi’nin en parlak şirketlerinden Silver Spring Networks’te COO (operasyonlardan sorumlu başkan) görevini üstlendi. 750 milyon dolarlık piyasa değerine sahip olan Silver Spring Networks, enerji şebekeleri konusunda dünya lideri. Amerika’da 26 milyon aboneye hizmet veriyor. Halka açık bir şirkette görev almanın kendisi için heyecan verici olduğunu ve teklifi bu nedenle kabul ettiğini belirten Ayşegül İldeniz, “Her gün 4-5 saat uyuyup sürekli koşturduğum eski günlerime döndüm. Bu da muhteşem bir duygu… Yepyeni sıfırdan bir macera. Sorumluluğu çok büyük” diyor. İldeniz, şirketin rotasını da genişletmek niyetinde… Sadece Amerika ve Avustralya değil gelişmekte olan pazarlarda ciddi bir varlıklarının olduğu bir dünya planladığını söylüyor. Ayşegül İldeniz ile yeni görevini, hedeflerini ve geleceğin akıllı dünyasını ve akıllı ağlarını konuştuk.
* Intel’de 1998’den bu yana çeşitli ve çok önemli pozisyonlarda bulundunuz. Silver Spring Networks’e geçme nedenleriniz nedir?
 Silikon Vadisi çok dinamik ve çok heyecanlı bir ortam. Hiç durmadan yepyeni teknolojilerin doğduğu, geliştiği bir iklim mevcut. Herkesin birbiriyle teknoloji paylaştığı çok iyi bir atmosfer var. Farklı farklı heyecanlar yaşıyorsunuz. Açıkçası çok güzel bir olanak karşıma çıktı. 17 yıldan fazla Intel’de çalıştım. 67 ülke ve 2,5 milyar dolar yönettim derken artık halka açık bir şirketi yönetme fikri çok cazip geldi. Ben şirketin COO’su olarak görev alıyorum. Şirket 2002’de Silikon Vadisi’nde kurulmuş. CEO’dan sonra aktif olarak şirketi ben yönetiyorum. Silver Spring Networks, borsaya kote ve 4 yıldır halka açık. Kendi alanında, yani akıllı ağlar alanında Amerika’da 1 numara. Yüzde 50 pazar payına sahip. Özellikle enerji şebekeleri konusunda pazar payında 1 numara. Amerika’da 26 milyon aboneye hizmet veriyor. Aynı zamanda Avusturya pazarının yüzde 85’ine sahip. Batı Avrupa’da, Londra, Paris, Kopenhag gibi şehirleri akıllı şehir yapmış. Şu anda pazar değeri 750 milyon dolar.
* Intel’de çok önemli bir deneyiminiz var. Bu deneyiminizi buraya nasıl yansıttınız?
 Bölgeyi yönettiğim için benim en kolay yaptığım şey, geleceğe dair güzel bir vizyon çizmek ve çok hızlı şekilde organize olmak. Farklı ülkelerde ekipler kurarak buna başladım. Şirketi dönüştürmekle yükümlüyüm. Yani elimde çok belirli konularda faaliyet göstermiş ve belirli pazarlarda var olmuş bir şirket var. Onu çok hızla global bir şirket durumuna sokmam ve skalasını genişletmem gerekiyor. O anlamda ilk olarak kültürel transformasyonu yapmaya çalışıyorum, nesnelerin interneti vizyonuna alıştırıyorum. Akıllı şehir, akıllı aydınlatmayla başlamış olan faaliyeti çok daha yaygın çok daha başka kullanım modellerine genişletmek istiyorum. Lojistik, güvenlik gibi iş alanlarını genişletme planlarımız var. Önce bir direnç gösterme, sonra bunu anlama, vizyonu benimseme safhaları yaşanacak ve nihayetinde kültürel dönüşümü hayata geçireceğiz. Şimdi maceranın başındayım. Daha 4 ay oldu. İlk 1 yılı yerel ekipleri daha güçlü ve onları karar kılıcı hale getirme yılı olarak görüyorum. Bir de çok yeni iş alanları ve iş faaliyetleri açtığımız bir yıl olacak. Kültürel değişim 2-3 yıl sürer. Çok daha uzun dönemli insanların kalbini kazanmanız gerekiyor. Çok zevkli, çok heyecanlı. Aynı bölge başkanı olduğum zamanki ilk heyecanı hissediyorum.
* CEO’dan sonra COO olarak şirketi yöneteceğiniz bu göreve çok yeni geldiniz… İlk olarak karşılaştıklarınızdan bahseder misiniz? En önemli gündem maddeleriniz neler olacak?
 Şirket bugüne kadar akıllı ağ konusundaki çözümlerini hep enerji sektörü üzerine geliştirip kurgulamış. Son birkaç yıldır da akıllı şehirler üzerine kuruyor. Benim odağım o akıllı şehirleri yaygınlaştırmak ve var etmek. Birinci hedefim uluslararası açılım olacak. Yani farklı bölgeler, Asya, Orta Doğu, Doğu Avrupa gibi bölgelerde yaygınlaşacağız. İkinci hedefim de akıllı şehir çözümlerini çeşitlendirmek. Yani şu anda aydınlatma, trafik, güvenlik gibi farklı hizmetleri sağlıyor. Buradaki sektörleri genişletmek istiyoruz. Şu anda nesnelerin interneti dünyada çok konuşulan bir konu ama gerçekte yapan çok az şirket var. Bu ağların güvenilir olup olmadığı konusu ortaya çıktı. Biz yaklaşık 14 yıldır ağ geliştiriyoruz. Şu anda yüzde 99,9 güvenilir. Bunu yapabilen çok az şirket var. Bir şebekenin hiç durmadan ayakta kalacağını garanti ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz