"Çok Özel Saatler"

Onları hep şirketleri, işadamı ya da yönetici kimlikleriyle tanıyoruz... Üretim, ciro, ihracat, hedefler üzerine konuşuyor, ciddi kıyafetler içinde görüntülüyoruz. Oysa, onların da bir aile yaşamı,...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Çok Özel Saatler

Onları hep şirketleri, işadamı ya da yönetici kimlikleriyle tanıyoruz... Üretim, ciro, ihracat, hedefler üzerine konuşuyor, ciddi kıyafetler içinde görüntülüyoruz. Oysa, onların da bir aile yaşamı, hayatlarını adadıkları çocukları var. Deniz, Berk, İris, Elif, Zeynep, Hülya, Çağatay,  Venüs ve diğerleri... İşleri yoğun olsa da, onlara vakit ayırmaya çalışıyor, ortak hobiler yaratmaya özen gösteriyorlar. Futboldan sinemaya, seyahatten kartpostal koleksiyonuna, çocukların tutkularına ortak oluyorlar. Hepsi de bu saatleri artırmak için fırsat kolluyor, büyük çaba harcıyor.

 

ÇOCUKLARIYLA FUTBOL OYNUYOR

 

Kemal Şahin/ Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı

 

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin’in Akın, Deniz ve Barış adlarında üç çocuğu var. Şahin, yoğun iş temposuna rağmen çocuklarıyla da yakın ilişki kuran ve onlara zaman ayırabilen bir baba... Şahin bu işin sırrını şöyle anlatıyor:

 

“Ben çocuklarımla yılda üç - dört kez tatil yaparım. Onların, Türk kültürünün yanı sıra, dünya insanı olarak diğer kültürlerle, ön yargısız biçimde iletişim kurmalarını istiyorum. Toplumun değişik kesimleriyle diyalog kuran birer insan olmaları için çaba sarf ediyorum. Bu amaçla çocuklarımı her sene, doğduğum Taşlıpınar köyüne götürüp, Anadolu’nun doğasını ve insanlarını tanıtmaya çalışıyorum”.

 

Kemal Şahin, “Çocuklarımın etkisiyle futbol meraklısı haline geldim” diyerek, onların etkilerine dikkat çekiyor. “Onlarla futbol oynamayı çok seviyorum ve çocuklarımın tuttuğu Fenerbahçe’nin taraftarıyım” diyor.

 

İKİZLERLE TATİL KEYFİ

 

Hakan Kodal/Yapı Kredi Koray Genel Müdürü

 

Yapı Kredi Koray Genel Müdürü Hakan Kodal’ın, Lea ve İris isimli ikiz kız çocukları var. Anneleri Fransız olan 5 yaşındaki kızlar, bir Fransız anaokuluna devam ediyorlar. Hakan Kodal, yoğun bir iş temposu nedeniyle, hafta içinde kızlarını pek fazla göremediğini söylüyor. Ancak, hafta sonları mutlaka onlarla vakit geçiriyorlar.

 

Birlikte oyun oynuyor ya da gezmeye gidiyorlar. Birlikte en çok, tatile gitmeyi, sıcak ülkelerde ve deniz kenarında vakit geçirmeyi sevdiklerini söylüyorlar. Kızların yaşları küçük olduğu için ciddi anlamda ortak hobileri henüz yok. Yüzmeyi ve hava izin verdikçe bahçede vakit geçirmeyi seviyorlar.

 

KIZLARIYLA MAÇ İZLİYOR

 

Ali Sümerval/ Beko Elektronik Genel Müdürü

 

Beko Elektronik Genel Müdürü Ali Hakan Sümerval’in iki kızı var: Elif 11, Zeynep ise 6 yaşında... İkisi de Kemer Kolej'e gidiyorlar. Bu yıl Elif 5'i, Zeynep ise anaokulunu bitirmiş.

 

Babalarıyla birlikte her pazar sabahı kahvaltılık malzeme almak için Nişantaşı'ndaki Abant Çiftliği'ne mutlaka uğruyorlar. Geç kahvaltıyı ise Boğaz’da yürüyüş izliyor. Birlikte sinemaya gitmekten çok hoşlanıyorlar. çok seviyorlar.

 

Ali Sümerval, kızlarının sanata karşı büyük ilgisi olduğunu söylüyor ve “İkisi de piyano çalıyor. Elif kısa bir süre piyona dersi almış, ancak çok iyi bir kulağı olduğu için şu anda şarkıları kendiliğinden çıkarabiliyor. Elif resme ve şiire de meraklı. İnanılmaz güzel şiirler yazıyor. Zeynep ise çamurdan heykelcikler yapıyor”diyor.

 

Pazar akşamları Ali Sümerval’in en önemli işi, kızlarına banyo yaptırmak ve arkasından onlara hikayeler okumak oluyor. Bir de “ailece” futbol izlemeye bayılıyorlar. Bunun nedeni de herkesin Galatasaraylı olması... Geçen sezon bir çok maça birlikte gitmişler. 

 

TEKNEDE BABA-OĞUL SERÜVENİ

 

Burçin Orhon/Tekofaks Komünikasyon A.Ş Genel Müdürü

 

Tekofaks Komünikasyon A.Ş. Genel Müdürü Burçin Orhon’un, 7 yaşında, Berk isminde bir oğlu var. Baba ve oğul ile, bir pazar günü, Kalamış Marina’da görüştük. Deniz, ikisinin de en büyük tutkusu... Denizle haşır neşir olmaya bayılıyor. Tekneyle dolaşmaktan büyük keyif alıyorlar.

 

Burçin Orhon, oğluyla ne sıklıkta görüşebildiklerini sorduğumuzda, “Karşılıklı fırsat bulduğumuz her an”diye yanıt veriyor. Birlikte yapmayı en çok sevdikleri şeylerden biri de  “playstation” oynamak.

 

Burçin Bey ve oğlu, aynı zamanda birer basketbol meraklısı... Basketbol maçlarını izlemeyi de, birlikte basketbol oynamayı da çok seviyorlar. Ayrıca, sinema, önemli hobilerinden biri... Fırsat buldukça birlikte sinemaya gidiyorlar. En çok izledikleri filmler ise genellikle çocuk filmleri oluyor.

 

EROĞLU’NUN BOWLING TAKIMI


Nurettin Eroğlu/Eroğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

 

Loft ve Colins gibi markalarıyla tanınan Eroğlu Şirketler Grubu’nun sahibi Nurettin Eroğlu’nun üç çocuğu var. En büyüğü Hülya 16 yaşında. Nurettin Beyin ilk göz ağrısı. Diğer iki çocuğu ise erkek... Büyük oğlu Erdem 15 yaşında. Ablasıyla birlikte koleje gidiyor. İkisi de lise ikinci sınıfta okuyorlar.

 

Nurettin Eroğlu’nun küçük oğlu Hasan ise 8 yaşında ve ailenin maskotu. Hasan tam bir baba tutkunu. Nurettin Bey’in sıkı takipçisi. Kıyafetinden duruşuna kadar her şeyiyle babasını taklit ediyor. Ancak, babası gibi işadamı değil, öğretmen olmak istiyor.

 

Birlikte seyahate çıkmaktan çok büyük keyif alıyorlar. Hafta içi çocukların okulları, Nurettin Bey’in yoğun temposu nedeniyle pek fazla görüşemeseler de, çok büyük bir aksilik olmadığı takdirde her pazar mutlaka birlikte oluyorlar. Ortak hobileri ise bowling oynamak. Hatta bazen aralarında bowling turnuvaları bile düzenliyorlar. Çocuklar sürekli babalarının kazanmasından şikayetçi olsa da, Nurettin Bey, “İyi olan kazansın” diyor.

 

BABASIYLA BAYİLERİ ZİYARET EDİYOR

 

Ercüment Berilgen/ Tuborg Genel Müdürü

 

Tuborg Carlsberg’in başkanı Ercüment Berilgen’in 10 yaşındaki oğlu Çağatay tam bir futbol tutkunu. Ercüment Bey de geçmişte futbola hayli meraklıymış. Öyle ki, üniversiteyi yurtdışında futbol bursuyla okumuş. Bu nedenle oğlunun futbol sevgisini yoğun olarak destekliyor. Öyle ki, çoğu zaman işini gücünü bırakıp Çağatay’ı, Galatasaray tesislerindeki antrenmanlarına götürüyor.

 

Baba-oğul aynı zamanda sıkı birer Galatasaray taraftarı... Birlikte sık sık Fatih Terim’in ziyaretine gidip takımın kritiğini bile yapıyorlar. Çağatay büyüyünce iyi bir futbolcu olmayı hayal ediyor. Ercüment Bey’in de buna itirazı yok. Hatta bu konuda onu teşvik de ediyor.

 

Çağatay da babasına işlerinde büyük bir destek veriyor. Carlsberg ve Tuborg’un reklamlarından, satışlarına kadar her şeyle Ercüment Bey kadar yakından ilgileniyor. Hatta babasıyla birlikte bayileri ziyaret ediyor. Rakip firmaların yeni reklamlarını izleyip Tuborg reklamlarıyla kıyaslıyor. Her ne kadar futbolcu olmak istese de babası gibi iyi bir iş adamı olacak gibi görünüyor.

 

FUTBOL VE BİLGİYAR TUTKUSU

 

Ziya Erden/Turk.Net Genel Müdürü

 

Ziya Erden, yeni ekonominin genç yöneticilerinden biri... Turk.net’in Genel Müdürü Ziya Erden’in Sinan isminde bir oğlu var. Bu yıl dördüncü sınıfı bitiren Sinan ile babası, bilgisayar ve futbol konusunda çok iyi anlaşıyorlar. İkisi de sıkı birer Galatasaraylı. Bu nedenle en büyük zevklerinden biri birlikte Galatasaray’ın maçlarını izlemek.

 

Babasının işi internet olunca, oğlu da bu konuda ondan geri kalmıyor. Ancak, Sinan bilgisayarı, babası gibi iş yapmak için değil, çoğunlukla oyun amaçlı kullanıyor. Babasıyla birlikte en çok “playstation” oynamaktan hoşlandığını söyleyen Sinan’ın internette en çok takip ettiği sitelerin başında Grafi2000 geliyor.

 

Eskiden oğlu Sinan’la daha fazla vakit geçirebildiğini belirten Ziya Erden, son dönemde daha az zaman ayırdığından şikayet ediyor. “Hafta sonları birlikte olmaya çalışıyoruz. Birlikte geçirdiğimiz hafta sonlarında futbol oynamak ve izlemek gibi ortak zevklerimizin dışında birlikte alışveriş yapıyoruz”diyor. Baba-oğlun haftasonları bu nedenle genellikle Akmerkez’de geçiyor.

 

İŞE GİTMEDEN ÇOCUKLARA İLGİ

 

Mehmet Günyeli/Venus Uluslararası Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı

 

Venüs Uluslararası Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Günyeli, Alarko Holding’in kurucularından İsak Alaton’un kızı Leyla Alaton ile evli. Venüs (14), Eros (4) ve Atlas(1) isimlerinde üç çocuk babası. Çocuklarına hem sabah evden çıkarken, hem de akşam eve erken gelip zaman ayırmaya çalıştığını belirten Günyeli, “Çalışan ve çok seyahat eden bir baba olarak çocuklarımla ne yazık ki sürekli birlikte olamıyorum. Ancak, onlara çok yoğun bir zaman dilimi ayırıyorum. Bu da bizim için yeterli oluyor” diyor.

 

Hafta sonlarını birlikte geçiriyorlar. Yaz aylarında hafta sonlarında genellikle Fethiye’de oluyorlar. Kışın ise birlikte kısa Avrupa seyahatlerine çıkıyorlar. Günyeli çocuklarıyla ortak noktalarını ise şöyle anlatıyor:

 

“Eros ve Atlas çok küçük olduklarından, onlarla henüz ortak bir hobimiz yok ama Venüs’le ortak bir hobim var. Osmanlı kartpostallarından oluşan çok geniş bir kartpostal koleksiyonum var. Kızım da Osmanlı döneminde kadınla ilgili bir kartpostal koleksiyonu yapıyor. Bunları birlikte paylaşıyoruz. Oğullarımın da gelecekte böyle hobileri olmalarını istiyorum”diyor.

 

“ÇOCUKLARIM İÇİN HAYALLERİM VAR”

 

Levent Ersalman/Benkar Genel Müdürü

 

Benkar Genel Müdürü Levent Ersalman’ın iki oğlu var. Murat 5 ve Mert 3 yaşında. Çocuklar birbirleriyle çok iyi anlaşıyorlar. Murat sabah 5 dakika Mert ile oynamadan okula gitmiyor. Mert de Murat'ın yaptığı her şeyi yapmak istiyor. Örneğin abisiyle beraber okula gitmek istiyor. Çok uzun zaman başka kimseye ihtiyaç duymadan beraber vakit geçirebiliyorlar.

 

Babalarıyla birlikte oyun oynamayı da çok seviyorlar. Ayrıca, kitap okunmasından büyük zevk alıyorlar. Çocuklarıyla geçirdiği vakitlerin onun için terapi niteliğinde olduğunu söyleyen Levent Ersalman, “Tek isteğim mutlu olmaları. Ne istediklerini bilecekleri ve elde edecekleri şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Her türlü aktivite ile tanıştırarak kendilerinin seçmelerini sağlamak istiyoruz”diyor.

 

Her baba gibi Levent Bey’in de çocuklarının geleceğine ilişkin hayalleri var. Ersalman, “Şu anda hep beraber neye yatkın olduklarını, nelerden zevk aldıklarını keşfetmeye çalışıyoruz. Biz bunu iyi yaparsak, onlar kendilerine en uygun mesleği seçeceklerdir”diyor.

 

“KENDİ YAŞAMLARINI KURMALARINI İSTİYORUM”

 

Şahin Tulga/HP Türkiye Genel Müdürü

 

HP Türkiye Genel Müdürü Şahin Tulga’nın iki kız çocuğu var. Büyük kızı Başak 12, küçük kızı Defne ise 6 yaşında. Tulga, yoğun iş temposunda kızlarıyla daha çok hafta sonları vakit geçirebildiklerini söylüyor. Hafta sonları onlarla beraber kahvaltı yapmaya özen gösterdiğini söyleyen Şahin Tulga, en çok onlarla spor yapmaktan hoşlanıyor. Fırsat buldukça da basketbol oynuyorlar. Şahin Tulga’nın da kızlarının da spora profesyonel ilgileri de var.  Başak, Fenerbahçe’de iki yıldır lisanslı basketbolcu olarak oynuyor. Defne de TAC sporda tenise gidiyor. Şahin Tulga da tenis oynuyor.

 

Kızlarıyla ortak hobilerinin yine spor olduğunu söyleyen Tulga, “Spor bizi birbirimize daha çok yakınlaştırıyor”diyor. Birlikte yemeğe ve alışverişe çıkmaktan da büyük zevk alıyorlar. 

 

Kızlarının geleceği için her baba gibi kendisinin de hayaller kurduğunu söyleyen Tulga, “Onlara verebileceğim en önemli hediyelerden biri eğitim diye düşünüyorum. Kızlarım için en büyük hayalim çok iyi bir eğitimle büyümeleri ve kendi yaşamlarını kurmaları” diyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz