Dışarıyı görmek için ayrıldım

"İnsan bir süre sonra acaba dışarıda neler var diye merak etmeye başlıyor..."

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dışarıyı görmek için ayrıldımAHMET DÖRDÜNCÜ, Sabancı Holding'in eski CEO'su. Onu, Güler Sabancı'nın başkanlığındaki ekibin en önemli kişisi olarak tanıdık. Sabancı'da 5 yıl CEO olarak uyumlu bir çalışma döneminin ardından ayrılık kararı alan Dördüncü, kariyerinin 2'nci bölümünü 26 milyar dolarlık dünya kağıt devi International Paper'da yönetim kurulu üyesi olarak sürdürüyor. Yeni göreviyle ilgili oldukça heyecanlı olan Dördüncü, Sabancı Holding'in kendi kariyer hayatını önemli ölçüde şekillendiren kurum olduğunu söylüyor ve "İnsan bir süre sonra acaba dışarıda neler var diye merak etmeye başlıyor. Sabancı'nın içindeyken elbette çevrenize de bakıyorsunuz ama bakış açınız hep Sabancı perspektifiyle oluyor" diye konuşuyor. AHMET DÖRDÜNCÜ, Sabancı Holding'in son dönemine damgasını vuran CEO'su. Güler Sabancı'nın yönetim kurulu başkanlığının ardından, onun ekibinin en önemli üyesi  olarak kaptan köşküne oturmuştu. Bundan tam 1 yıl önce CEO'luk görevinden ayrıldı. Oysa kendisi bu ayrılığın çok da ani olmadığı görüşünde. Önceden beri planladığı bir durum olduğunu belirtiyor. Sabancı Holdingle ilgili yorumları ise oldukça olumlu. "Sabancı'nın benim üzerindeki etkisi çok büyük. Sadece iş profilimi değil, kişisel profilimi geliştirmemde, belirli alışkanlıkları ve terbiyeyi edinmemde Sabancı Holding'in büyük katkısı var" diye konuşuyor. Dördüncü, kariyer hayatının ikinci bölümü diye adlandırdığı 58 yaş sonrasında yine heyecanlı bir işe soyunmuş durumda. Dünya kağıt sektörü lideri, 26 milyar dolarlık International Paper şirketinin yönetim kurulu üyeliği görevini yürütüyor. Her halinden bu işin kendisini heyecanlandırdığı belli olan Dördüncü'den, yönetim kurulu üyesi seçim sürecini, yerel bir devden dünya devine yolculuğunu dinledik. İşte Sabancı'nın en renkli CEO'larından Dördüncü'nün yeni dönem kariyer hayatı ve Sabancı Holding'le ilgili açıklamaları:

Capital: Çok uzun süren bir iş hayatınız ve önemli kararların altında imzanız var. Geçmişe baktığınızda bu süre içinde iş hayatı size ne getirdi, neler öğretti?
- 30 yılı aşkın bir kariyer hayatım var. Sabancı Holding, bu 30 yılın en önemli bölümünü kapsıyor. Sabancı Holding'den önce 3 yıl Almanya'da bir otomotiv şirketinde çalıştım. 1984 yılının başında Türkiye'ye geldim. Almanya'da çalışmış olmamdan dolayı Mercedes'te çok kolay iş buldum. 2-2,5 yıl kadar da Mercedes'te çalıştım. Bakacak olursak Sabancı öncesinde 5 yıllık bir kariyer geçmişim oldu. Kariyer hayatımın geri kalanında ise Sabancı Holding bünyesinde çalıştım. Yani nereden bakarsanız kariyer hayatımın yüzde 80'inden fazlası Sabancı çatısı altında geçti diyebilirim. Bu nedenle benim sadece iş profilimi değil kişisel profilimi geliştirmemde, belirli alışkanlıkları ve terbiyeyi edinmemde Sabancı Holding'in çok büyük katkısı vardır. Hatta Sabancı, bunları dizayn eden kurumdur diyebilirim. 30 yıllık kariyer hayatımın ardından daha başka bir hayat ve çalışma tarzına geçtim. Ancak baktığımda benim üzerimde Sabancı Holding'in çok etkisi var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz