Doğuş´un A Takımı

Bu fotoğrafı, birkaç yıl önce Capital´de görmüştünüz... Garanti Bankası´nın bir döneme damgasını vuran yöneticilerini bir arada gösteren bu fotoğraftan tam 7 genel müdür çıktı. Akın Öngör´ün yöneti...

1.01.2000 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Bu fotoğrafı, birkaç yıl önce Capital´de görmüştünüz... Garanti Bankası´nın bir döneme damgasını vuran yöneticilerini bir arada gösteren bu fotoğraftan tam 7 genel müdür çıktı. Akın Öngör´ün yönetimindeki bu takımın üyeleri şimdi 3 bankanın yanı sıra sigorta, leasing, hipermarket, teknoloji şirketinin yönetimini üstlendiler.
 
Doğuş Holding´in sahibi Ayhan Şahenk, geçtiğimiz ay içinde, gazete ve dergilerin üst düzey yöneticilerini ``çok önemli`` bir toplantıya davet ettiğinde, çoğu kimse için açıklanacak haber sürpriz niteliği taşıyordu. Büyük bir katılımla gerçekleşen toplantıda, Ayhan Şahenk, Türkiye´de bir ilki başlatıyor ve 9 yıldır Garanti Bankası´nın genel müdürlüğünü yürüten Akın Öngör´ün yönetim kurulu üyeliğine getirildiğini açıklıyordu.

Ancak esas yenilik, bankanın genel müdürlüğünü, genel müdür yardımcılarından Ergun Özen´in üstelenceğinin açıklanmasıydı. Yine Türkiye için yeni bir yönet uygulanıyor, yaklaşık 4 ay öncesinden böyle bir genel müdür ataması yapılıyordu.

Ergun Özen´in genel müdürlüğe atanmasını ``sürpriz`` olarak değerlendirenler olduğu gibi, ``normal bir atama`` şeklinde değerlendirenler de vardı. Ancak, bu önemli atama, pek öne çıkmayan, gölgede kalan bir başka gerçeği de su yüzüne çıkardı.

Yönetim kalitesiyle de yabancı rating ve finans kuruluşlarının beğenisini toplayan Garanti Bankası´nın üst yönetimi adeta genel müdür fabrikası gibi çalışıyor. Son 5 yıllık süreçte, Akın Öngör´ün liderliğindeki üst yönetimden tam 7 genel müdür çıktı.

Öngör´ün bir dönem yardımcılığını yapan Aclan Acar, Hüsnü Akhan, Tanfer Özkanlı, Hüsnü Erel, Ferruh Eker, Saide Kuzeyli ve Ergun Özen, grubun değişik şirketlerinde genel müdür koltuğuna oturdular.

Ayrıca, genel müdür yardımcılarının yanı sıra, Garanti Bankası´ndaki yöneticilik pozisyonundan, grubun finansal iştiraklerinde genel müdürlüğe yükselen Garanti Bankası kökenli iki yönetici daha var. Bunlardan biri, Hollanda´da kurulu United Garanti Bank International (UGBI) Genel Müdürü Turgay Gönensin, diğeri ise Garanti Sigorta´nın genel müdürü Erhan Tunçağ.

Aclan Acar´la başladı

Son 5 yıllık süreçte, Garanti Bankası genel müdür yardımcılığı görevinden, bir başka kurumda genel müdürlüğe terfi eden ilk profesyonel, Merkez Bankası kökenli Aclan Acar oldu.

Acar, 1994´te yaşanan finansal krizden sonra, Garanti Bankası tarafından satın alınan Bank Ekspres´in genel müdürlüğünü üstlendi. Acar, Bank Ekspres´te iki yıl görev yaptı ve bu süreyi bankanın rehabilitasyonunya geçirdi. Ancak, bankanın Korkmaz Yiğit´e satılmasıyla birlikte, bu görevi bıraktı. Bu kez, yine gruba satın alma yoluya geçen bir başka bankanın, Osmanlı Bankası´nın yönetimini üstlendi.

Ayhan Şahenk´in, ``Hayalimi gerçekleştirdim'' olarak tanımladığı satış, Mayıs 1996´da Garanti Bankası tarafından 245 milyon dolara gerçekleştirildi. Böylece Türkiye´nin en eski bankası, Garanti Bankası´nın bünyesinde, Doğuş Holding´e geçti. 

Körfez´de yeni yönetim

Garanti Bankası genel müdür yardımcıları içerisinde ikinci terfi, yine Merkez Bankası kökenli Hüsnü Akhan ile gerçekleşti. Akhan, kurulduğu 1988´den 1997´ye kadar Körfezbank Genel Müdürü olarak görev yapan Haluk Dayıgil´in istifasıyla, genel müdürlük koltuğuna oturdu. Böylece, Akın Öngör´ün Garanti Bankası´ndaki takımından ikinci genel müdür de çıkmış oldu.

Doğuş Holding, banka ve şirket satın almalarıyla öne çıkan gruplardandır. Bu özelliğini, 1998 yılının sonlarında İzmir Büyükşehir Belediyesi´nden alınan Tansaş mağazalarında da ortaya koydu. Böylece perakendeciliğe de giren Doğuş, işin başına, yine Akın Öngör´ün ekibinden, daha doğrusu ``A Takımı``ndan bir yöneticiyi getirmeyi tercih etti.

Böylece son aynı takımdan üçüncü yönetici de grup içinde bir şirketin genel müdürlüğünü üstelnmiş oldu. Bu yönetici de Garanti Bankası´nın bireysel bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı Tanfer Özkanlı idi. Özkanlı´yı bu göreve getiren etken ise, perakendeciliğe yakın bir görev yapıyor olması ve ``Açık Kart`` Projesi´ndeki başarılı çalışmalarıydı.

``Müthiş takım``ın yükselişi

Garanti Bankası´nda genel müdür yardımcıları bir taraftan terfi olup, grup bünyesindeki kuruluşların başına getirilirken, bir yandan da enflasyon sonrası için hazırlıklar yürütüldü. Maliyetleri kontrol altına almak, bu hazırlıkların en önemli bölümünü olşuturdu. Bu amaçla, bankalarda destek fonksiyonu üstlenen birimlerin, tek çatı altında toplanmasına karar verildi. Destek birimleri dışında, kredi kartları ve yatırım bankacılığı da tek şirkette toplandı.

1999´un ilk aylarında önce operasyon merkezleri toplandı. Yatırım bankacılığı faaliyetleri Garanti Yatırım´a devredildi. Garanti Bankası ve Osmanlı Bankası´nın kredi kartı hizmetleri de bir elde birleştirildi.

Ardından üç bankanın bilgi-işlem üniteleri, Garanti Teknoloji adı altında yeni bir şirketin bünyesinde toplandı. Şirketin başına da yine Garanti Bankası´nın genel müdür yardımcılarından Hüsnü Erel getirildi. Erel, genel müdür yardımcılığından genel müdürlüğe terfi olan dördüncü profesyonel oldu.

Sigortaya da ``Garanti``!

Bankaların destek fonskiyonları tek elde toplanırken, Garanti Bankası bünyesinde bulunan Garanti Leasing´in genel müdürü Ahmet Buldam, görevinden ayrıldı. Buldam´ın yerine, Garanti Bankası´nın ticari kredilerden sorumlu genel müdür yardımcısı Ferruh Eker getirildi.

Benzer operasyon, Garanti Sigorta için de yapılmış ve Fransız AGF Grubu´ndan satın alınan hisselerden sonra şirketin başına Garanti Bankası kökenli Erhan Tunçağ getirilmişti. Böylece, grup içindeki sinerji yaratılacaktı.

Bankanın genel müdür adayları, bu atamayla da bitmedi. Yine destek birimlerinin birleştirilmesi projesi kapsamında insan kaynakları ve eğitim faaliyetleri de tek elde toplandı. Humanitas adlı şirketin başına da, bankanın insan kaynaklarından sorumlu genel müdür yardımcısı Saide Kuzeyli atandı.

Takımın en güçlüsü

En son ve ses getiren atama ise Garanti Bankası´nın genel müdürlüğü için oldu. Son iki yıldan beri Akın Öngör´ün genel müdürlüğüyle ilgili yapılan tartışmalara nokta kondu ve genel müdür yardımcılarından Ergun Özen, bankanın yeni genel müdürü oldu.

1 Nisan 2000 tarihinden itibaren yeni görevini üstlenecek olan Özen, genel müdür yardımcıları arasında genel müdürlüğe terfi olan yedinci yönetici oldu. Akın Öngör ise söz konusu tarihten sonra bankanın yönetim kurulu üyesi ve murahhas aza olarak görevine devam edecek. Öngör, ``Halen sürdürdüğüm diğer kuruluşlardaki görevlerim aynen devam edecek'' diyor.

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şahenk, bugüne kadar gelinen çizginin devam edeceğini şöyle açıklıyor: ``Bundan böyle bankadaki atamaları yine bünye içerisinden yapacağız.''

Ergun Özen´in atanmasıyla, grup bünyesindeki diğer profesyonellerin genel müdürlük beklentileri de son bulmuş oldu. Şahenk´in açıklamalarına göre bir yıl önce kararlaştırılan bu atama, 16 Aralık´taki yönetim kurulu toplantısında resmileştirildi. Böylece, Garanti Bankası Genel Müdürlüğü ile ilgili spekülasyonlara da nokta konmuş oldu.

AYHAN ŞAHENK´İN SEÇİMİ

``A Takımı``ndan çıkan yedinci genel müdür olan Ergun Özen´in yeni görevi açıklanınca hemen akıllara su şoru düştü: ``Neden Ergun Özen seçildi?``

Bu sorunun yanıtı her kesimde farklıydı. Kimilerine göre, Ferit Şahenk ve Süleyman Sözen, Ergun Özen´in genel müdürlüğüne karşıydı. Kimilerine göre de Akın Öngör, yönetim kurulu üyesi ve murahhas aza olarak banka üzerindeki etkinliğini devam ettirmek için, ağırlığını Ergun Özen´den yana kullandı.

Kimilerine göre de genel müdürlüğe aday olabilecek diğer genel müdür yardımcıları, banka ve grup içindeki kuruluşların başına getirildi. Fakat söz sözün sahibi olan Ayhan Şahenk de, tercihini Ergun Özen´den yana kullandı ve daha önce şanslı adaylardan biri olan Özen, ipi göğüsledi.

Bu arada grup içindeki bazı yöneticiler de, Garanti Bankası´nın genel müdürlüğüne getirilmeyi bekliyorlardı. Ancak, bu beklentileri, belki başka görevlerle telafi edilecek. 

 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz