"Mezunlarımızın iş potansiyeli yüksek"

Bengi Ertuna’yla Türkiye’deki sürdürülebilir turizm yaklaşımının gelişimini, Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki sürdürülebilir turizm çalışmalarını konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Mezunlarımızın iş potansiyeli yüksek
Sürdürülebilir turizm yaklaşımı, akademik çalışmalara da yansımış durumda. Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde Sürdürülebilir Turizm Yönetimi yüksek lisans programının başlatılması da bunun bir göstergesi. Programı hayata geçiren isimlerden Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bengi Ertuna, Türkiye’deki turizm faaliyetlerinin sürdürülebilirlik yaklaşımıyla ele alınması gerektiğini söylüyor. Bu konuda önümüzdeki dönemde bir insan gücü ihtiyacı olacağını öngörüyor ve “Bu önemli ihtiyaca cevap vermek amacıyla bu programı açtık” diye konuşuyor. Boğaziçi Üniversitesi Turizm işletmeciliği Bölümü Türkiye’de ilk kez sürdürülebilir turizm konusunda bir çalışma başlattı. Üniversite bünyesinde Sürdürülebilir Turizm Yönetimi yüksek lisans programı açıldı. Boğaziçi Üniversitesi Turizm işletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bengi Ertuna, amaçlarının ilerde bu alanda ortaya çıkacak insan gücü ihtiyacını karşılamak olduğunu söylüyor. Günümüzde şirketlerin sürdürülebilir turizm yaklaşımıyla hareket etmelerinin önemine değiniyor ve “Yine de bu konuda yapılan çalışmalar sınırlı” diye konuşuyor. Bengi Ertuna’yla Türkiye’deki sürdürülebilir turizm yaklaşımının gelişimini, bu konuda gelecekte neler yapılacağını ve Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki sürdürülebilir turizm çalışmalarını konuştuk:

Kısaca kendinizden ve görevinizden bahseder misiniz?
Boğaziçi Üniversitesi Turizm işletmeciliği Bölümü’nde öğretim üyesiyim ve bölüm başkanı olarak görev yapmaktayım.

Türkiye’nin turizm potansiyelini değerlendirir misiniz?
Turizm, Türkiye’nin diğer ülkelere göre doğal üstünlüklerinin olduğu sektörlerinden biri. Türkiye, doğal kaynakları, tarihi ve kültürel mirası, coğrafi konumu gibi turizmde rekabet gücünü artırabilecek unsurlara sahip. Turizmin ekonomi içindeki payı da giderek artıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz