"Psikologla emekliliğe geçiş yaptım"

Gündüz Özdemİr, Koç Holding’deki 38 yıllık kariyeri boyunca birbiri ardına başarı hikayeleri yazdı.

1.10.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Psikologla emekliliğe geçiş yaptım"
Masasının üzerinde “Görülmesi Gereken 500 Yer” yazılı kalın bir kitap. Etrafta açılmamış koliler… Burası yerleşilmemiş bir oda. Ancak odanın sahibi işe yeni başlayan değil henüz bırakmış bir isim.
Gündüz Özdemir’in odasındayız.
Özdemir, bundan tam 38 yıl önce bir gazete ilanıyla Koç Holding’de işe başladı. İlk görevi Beko Ticaret’te satış temsilciliğiydi. Bu ilk basamağı geçtikten sonra kariyerinde sağlam adımlarla ilerledi. İşe başladığı ilk şirkette genel müdürlük koltuğunun ardından, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grup Başkanlığı’na kadar yükseldi.
“Beko bir dünya markasıdır” sloganının içini dolduran ve markayı beyaz eşya sektöründe dünyanın en büyük 9’uncu markası yapan da Arçelik’in eskimiş imajını yenilikçi marka algısıyla değiştiren de yine oydu.
Koç Grubu’nun en başarılı profesyonellerinden biri olarak adını iş dünyasına yazdıran Özdemir, uzun yıllar süren yoğun bir temponun ardından geçtiğimiz mayıs ayında 60 yaş sınırı nedeniyle gruptan emekli oldu. Bugünlerde dolu dolu bir iş yaşamını ardında bırakıp yeni bir döneme başlamanın tanımlanamaz ruh hali içinde.
Onun durumunda biri için emekliliğe hazırlıksız olduğunu söylemek ise zor.
Emekliliğe yaklaştıkça yaşayacağı değişimin kendisini nasıl etkileyeceğini sorgulamaya başlayan Özdemir, bu nedenle bir psikoloğa bile gittiğini belirtiyor. Golf oynamasının en büyük avantajı olduğunu düşünüyor. Bir taraftan da geçici olarak yerleştiği yeni ofisinde emeklilik planları yapıyor.
Bundan sonra iş anlamında neler yapacağına ilişkin sorusu ise yanıtsız. “Ne yapacağımı değil ama ne yapmayacağımı çok iyi biliyorum. Çok ağır bir sorumluluk altında hiçbir şey yapmayacağım” diyor. Danışmanlık yapması yolunda önerilerle, ortaklık yönünde teklifler aldığını ancak bu konuda henüz bir karar vermediğini de sözlerine ekliyor.
Emekliliğe henüz adımını atan Gündüz Özdemir, dünden bugüne Koç hikayesini ve yeni yolculuğunda neler yapmayı planladığını Capital’le paylaştı:
Capital:  Koç Holding’de ne zaman işe başladınız?
1972 yılında Koç Holding’in ilk pazarlama şirketinde işe başladım. O yıllarda Beko, Koç Grubu’nun ürettiği kibrit, ampul ve konserveyi satardı. Arçelik’in distribütörlüğünü yapmaktaydı. Biz de bunları pazarlardık. Dolayısıyla çok yönlü bir pazarlama faaliyetinin içinde çalıştım. Çamaşır ipi bile sattım.
Capital:  Sizi kim işe aldı? İlk göreviniz neydi?
İlk görevim satış temsilciliğiydi. İşe alınma kararımı şirketin o zamanki genel müdürü olan rahmetli Basri Öztekin verdi. Daha sonra bölge müdürü oldum. Bütün İstanbul ve Trakya’dan sorumluydum. 1983 yılında beni şirketin satış müdürü yaptılar. 1991’de de genel müdürlüğe geldim. Beko okul gibi bir şirketti. Herkes sıfır noktasından gelirdi. Terfi noktalarına dışarıdan alım yapılmazdı. 2000 yılında Koç Holding’in aldığı bir kararla Beko ve Arçelik birleşerek bugünkü Arçelik şirketi oluştu. Ben de 2007 Ağustos ayına kadar hem Arçelik Genel Müdürü hem Koç Gurubu Dayanıklı Tüketim Grup Başkanı görevlerini yürüttüm. Bu yılın mayıs ayında 60’ıncı yaşımı tamamladığım için gruptan emekli oldum.
Capital:  İlk genel müdür olduğunuzda neler hissetmiştiniz?
- Genel müdür olduğumda 42 yaşımdaydım. İlk günlerde çok büyük bir heyecan duydum. İtiraf edeyim biraz da korktum. Ama ekiple birlikte çok çalıştık. Kalite sistemlerine odaklandık. 1998 yılında 49 yaşımda Avrupa’da kalite ödülünü aldık. Böylelikle ilk defa bir Türk şirketi bu ödüle layık bulundu. Bu benim ve ekibim için büyük bir gurur kaynağı oldu.
Capital:  O dönemler Koç Holding’de CEO kimdi? Siz kimlere bağlı olarak çalıştınız?
O dönem farklı bir organizasyon yapısı söz konusuydu. Bir başkan ve başkan yardımcıları vardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz