Sıra önemli değil, organik büyüyeceğiz

HSBC Türkiye Genel Müdürü Martin Spurling ile bankanın Türkiye’ye yönelik hedeflerini ve büyüme planlarını konuştuk.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sıra önemli değil, organik büyüyeceğiz
Türkiye, bankalar liginde 11’inci sırada yer alıyor. Bankanın genel müdürü , uluslararası odaklı organik büyüyeceklerini söylüyor. “Türkiye’de uluslararası bankacılıkta lider olacak bir rekabet avantajımız var” diyor. Dünyadaki yatırımcıları Türkiye’ye çekip Türkiye’nin de dünyaya açılmasına yardımcı olacaklarını anlatıyor. Türkiye’de satın alma planlarının ise olmadığını açıklıyor. SBC, kriz sonrasında 52 ülkeden çekilirken Türkiye’de ise planlarını büyüttü. Eylül 2010’da HSBC Türkiye’nin genel müdürlük koltuğuna geçen Martin Spurling, Türkiye’de uluslararası bankacılık odaklı organik bir büyüme hedeflediklerini söylüyor. Son dönemde Türkiye’de banka alacağı konuşulan bankanın yöneticisi ise bu konuda yorum yapmaktan kaçınıyor. “Şu an gündemimizde bir banka satın alımı yok” diyor.

HSBC Türkiye, bugün sektörde farklı alanlarda yüzde 2 ila 6 arasında pazar payına sahip. Banka, 2012 sonu BDDK verilerine göre toplam mevduatlar içinde yüzde 1,8; tüketici kredilerinde yüzde 2,3 ve kredi kartlarında Advantage Card’ın eskiden de gelen gücüyle yüzde 5,5 pay alıyor, “Türkiye’de uluslararası bankacılıkta lider olacak bir rekabet avantajımız var” diyen Spurling, mevduat ve bireysel bankacılıkta da bireysel ve mortgage kredileriyle kredi kartları alanına odaklandıklarını açıklıyor. HSBC Türkiye Genel Müdürü Martin Spurling ile bankanın Türkiye’ye yönelik hedeflerini ve büyüme planlarını konuştuk:

Capital: Son dönemde basında banka satın alacağınız yönündeki haberlerle gündeme geliyorsunuz. Yakın süreçte bir banka alımı gündeminizde mi?
- Bizim Türkiye’de kesinlikle organik büyümeye dayalı bir stratejimiz var. Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ediyoruz. Ağustos 2011’den bu yana 470 milyon dolarlık bir ek sermaye artışı yaptık. Bununla birlikte Türkiye’de özkaynaklarımız 1,7 milyar dolara çıktı. Geçtiğimiz yıl 22 yeni şube açtık, Hatta son iki haftada 2 şube açılışı gerçekleştirdik. Dolayısıyla organik büyümeye odaklanmış durumdayız. Şu an gündemimizde banka satın almak yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz