Tekfen'de az sektörlü yeni dönem

Erhan Öner’le yaşanan dönüşümü ve yeni dönem planlarını konuştuk.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tekfen'de az sektörlü yeni dönem


Capital: 2013 nasıl geçecek? Gelecek yıl içinhedefiniz nedir?
- Bizim yaptığımız işlerde devamlı çizgisel bir artış beklemek doğru olmaz. Çünkü, biz genellikle petrol şirketlerine iş yapıyoruz. Bunlarda projelerin hayata geçmesi diğerlerine göre daha kapsamlı oluyor. Önümüzdeki yıllarda Azerbaycan, Türkmenistan ve Suudi Arabistan’da iş miktarımızın artacağını söyleyebilirim. Hedefimiz ise hiç başlamadığımız yeni proje tutarını yani back lock’ı 2 milyar doların üzerinde tutmak. Bu meblağın altına inersek maliyetlerimiz artar. Biz de bu hassas dengeyi 2,3 milyar dolarda tutmayı başardık. Hedefimiz bunu daha da artırmak.

Capital: Emlakta da etkinliğinizi artırıyorsunuz. Burada nasıl bir potansiyel gördünüz?
- Emlak alanındaki yatırımlarımız, çok artıracağımızı söyleyemem. Çünkü, Türkiye’de konut ve ofis stoku çok hızlı yükseldi. Biz daha butik, prestijli projeler yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde de emlak alanında çok büyük konut projelerimiz olmayacak.

Capital: Tarımda durum nedir? Tarımsal sanayide Faslı bir şirketle ortaklık yaptınız. Ortaklık size ne katacak?
- Tarım sanayinde yüzde 30’dan fazla pazar payıyla lideriz. Türkiye’de üretim kapasitesinin yüzde 38’inden fazlası bizde. Ceyhan, Mersin ve Samsun’da fabrikalarımız var. Antalya’da İsrailli ortağımızla aşılı fidecilik yapıyoruz. Adana’da teknolojik tarım merkezimiz mevcut. Kök hücreden başlayarak sağlıklı fidan ve tohum üretimi yapıyoruz. Nevşehir’de Türkiye’nin en modern yer altı patates deposunu kurduk. Faslı şirketle yaptığımız ortaklık, Karadeniz Bölgesi’ne kıyısı olan ülkelere fosfatlı gübre ihracatı yapmamızı sağlayacak. Ancak bu ortaklık gübre tesislerini kapsamıyor. Gübre tesislerinin yüzde 100’ü bize ait.

Capital: Tarım alanında yeni girmeyi düşündüğünüz alan var mı?
- Yeni girmeyi düşündüğümüz alan yok. Burada da mevcut işlerimizi büyütmeyi istiyoruz. Önümüzdeki dönemde patates tohumunda büyüme potansiyelimiz yüksek. Girdiğimiz işleri büyütmeye çalışıyoruz. Samsun’daki üretim tesislerimizi yeniliyoruz. 250 milyon dolara yakın yatırım yapıyoruz. Kompoze gübre tesisimizi elden geçiriyoruz. Fosforik asit tesisimizi yeniden yapıyoruz. Sıfırdan da sülfürik asit tesisi yapıyoruz. Dolayısıyla büyük bir yatırım gerçekleştiriyoruz.

Erhan Önerin yeni dönem ajandası
YATIRIMLARI PLANLIYORUZ

Yoğun olmadığımız zaman yok. Bu dönem özellikle ofisteki çalışmalar açısından yoğun. Yeni yatırımlar planlıyoruz. 10 farklı ülkede çalışıyoruz bu yüzden çok sık seyahat ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz