Yeni düzenleme ne getirecek?

10 soruda kredi kartları

18.09.2014 21:18:450
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni düzenleme ne getirecek?
Bugün Türkiye’de 57 milyon kredi kartı ve 100 milyon banka kartı olmak üzere toplam 157 milyon kart bulunuyor. TÜİK verilerine göre toplam hane halkı tüketim harcamalarının yüzde 37’si, banka kartı ve kredi kartlarıyla yapılıyor. Kredi kartı sahibi sayısı yaklaşık 25 milyonken kişi başına düşen kredi kartı sayısı ise ortalama 2.

1 Şubat 2014 ise hem bu hareketli pazar hem tüketici açısından önemli bir milat oldu. Artık 6 sektörde, kredi kartına taksit imkanı tamamen kaldırıldı. Diğer sektörlerde ise azami taksit sayısı 9 ayla sınırlandırıldı.

Peki BDDK’nın 1 Şubat’ta yürürlüğe giren bu yeni düzenlemesi, her yıl istikrarlı biçimde büyüyen kart pazarını nasıl etkileyecek? Yeni uygulamadan en çok hangi sektörler etkilenecek? Tüketime yansıması nasıl olacak? Merak edilenleri, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü SONER CANKO’ya sorduk.

1- 1 Şubat'ta yürürlüğe giren yeni düzenleme neleri içeriyor?
Düzenlemeyle cep telefonu, kontör, kuyum, yemek, gıda ve akaryakıt ödemelerinde taksitli işlemler tamamen kaldırıldı. Bu ürünlerde ödeme, kredi kartı ile tek çekim olarak devam ediyor.

2- Nakit çekimlerle ilgili neler değişti?
Sadece taksitli yapılan nakit çekim işlemleri 9 ayla sınırlandırıldı. Bunun dışında kredi kartının temel fonksiyonlarından biri olan nakit avans işlemi üzerinden bir sınırlama getirilmedi.

3- Hangi sektörlere kaç taksit uygulaması getirildi?
Daha önce kredi kartıyla taksitli alışverişlere yönelik bir kısıtlama yoktu. Düzenleme sonrasında ise artık en fazla 9 taksit yapılabiliyor. Düzenleme, bazı sektörlerde taksit yapılmasına hiç izin vermiyor ancak bunlardan gıda, yemek ve akaryakıt ödemelerinde taksit zaten yapılmıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz