"Bir geleneğin anatomisi: Robert Kolej"

Osmanlı Devleti topraklarında C. Hamlin ve R. Robert tarafından 1863’te kurulan Robert Kolej, 150’nci yılını kutluyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Bir geleneğin anatomisi: Robert Kolej
Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, kuruluş yıldönümü nedeniyle “Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Ko-lej’in 150’nci Yılı” sergisine, enstitünün Pera Müzesi sergi salonunda 31 Ağustos’a kadar ev sahipliği yapıyor. Sergi, kolejin ilginç tarihini, eğitimin toplumsal gelişmedeki yerini ve gençlerin sınırsız kapasitesini gözler önüne seriyor. Robert Kolej, tarihi boyunca savaşlara, büyük yangınlara, salgın hastalıklara, ekonomik krizlere ve depremlere maruz kalmasına rağmen eğitimine bir gün bile ara vermeden bugüne dek varlığını, yerel ve küresel platformlarda etkin şekilde sürdürmeyi başaran ender eğitim kurumlarımızdan biri. Bugüne kadar 4’ü Bulgaristan’da olmak üzere 7 başbakan, çok sayıda devlet adamı, müzisyen, yazar, ressam, sporcu, işadamı, doktor, hukukçu, mühendis ve tiyatro sanatçısı yetiştiren bir kurum.

Günümüzün ünlü yazarları Orhan Pamuk, Pınar Kür, Ayşe Kulin, Tomris Uyar, Yıldırım Türker ile eski ünlü yazarlar Tevfik Fikret, Halikarnas Balıkçısı, N. Fazıl Kı-sakürek, H. Ziya Uşaklıgil, F. Nafiz Çamlıbel ve B. Kemal Çağlar Robert Kolej’de yetişti. 1901’de lisans derecesi alan ilk Müslüman kız olan yazar Halide Edip ve aynı zamanda iyi bir yazar olan eski başbakan Bülent Ecevit de Türkiye’nin ilk kadın başbakanı Tansu Çiller de Robert’lidir.

Robert Kolej mezunlarını dünyanın beş kıtasında çalışırken görmek şaşırtıcı değil. Çünkü buradan mezun olanların kalibresi yüksektir. Amerika’nın ilk sırada yer alan 50 üniversitesine başvuran Robert’linin kabul şansı yüzde 100’e yakın. Cornell, Harvard, Princeton, Yale, MIT, Stanford ve Colombia gibi birinci lig üniversitelerinin her biri, her yıl Robert mezunlarını kabul eder. Robert mezunu Suna Kıraç’a göre Türkiye ve Ortadoğu’nun en iyi lisesidir. Beş kıtaya yayılmış mezunlarına göre ise dünyanın en iyi liselerinden biridir. Kendi oğlum Ali Alper Çakır’ın bitirdiği 2008 yılı mezuniyet töreninde Robert’ten mezun Betül Mardin, belleklerden silinmeyecek konuşmasının bir yerinde şunları dile getirdi: “Robert’i bitirdikten sonra yüksek tahsil yapamadım ama meslek hayatımda çok başarılı oldum. Bu okulun öğrencileri, üniversiteye gitmese bile hayatlarını kazanacak ve başarılı olacak donatılarla mezun olur. İşte canlı örneği karşınızda duruyor; yarından itibaren hayatınızı kazanmaya başlayabilirsiniz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz