Devrimci Kodak’ın hatası neredeydi?

Kodak’ın 32 yıl önce aldığı bu kararlar, yani “Biz iyiyiz, her şey yolunda” yaklaşımı, şirketi 2012 yılında iflas masasına taşıdı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Devrimci Kodak’ın hatası neredeydi?
George Eastman, 1870’lerin başında Rochester’da bir bankada memur olarak çalışıyordu. San Domingo’ya bir hafta sonu tatili planlıyordu ve bu kez anılarını fotoğrafla paylaşmak istiyordu. Bu nedenle bir fotoğraf makinesi, film ve karta basmak için gerekli kimyasalları satın almayı düşündü. Ancak, satın alma aşamasında fotoğraf çekmenin kolay, onu basmanın çok zor olduğunu görünce ham tatilden hem de fotoğraf makinesiyle ekipmanları almaktan vazgeçti. Hedefine bu işi kolaylaştırmayı koydu.

O tarihte film yerine cam tabakalar kullanılıyor, üzerine de ıslak kimyasallar sürülüyor ve böylece imajın elde edilmesi sağlanıyordu. Onun kafasında bütün süreci kuru hale getirmek vardı ve uzun uğraşlar sonucunda 1881 yılında Eastman Dry Plate (Eastman Kuru Tabaka) adlı sistemi geliştirdi. Hemen ardından patentini de aldı.

Büyük olasılıkla Bay Eastman, o tarihte şirketinin 130 yıldan fazla hayatta kalacağını düşünmemişti. Ancak sonradan Eastman Kodak adını alan bu şirket, son yıllardaki sıkıntılı döneme rağmen sürekli “ana işini” geliştirebilen liderlerinin sayesinde ömrünü uzatmayı başarmıştı.

DEVRİMCİ ŞİRKETE GİDEN YOL
Kodak’ı başarıya taşıyan 3 “yeniden yaratma” şöyleydi:

1. Şirketini kurduktan kısa bir süre sonra George Eastman, kuru da olsa cam tabakayla görüntü almanın özellikle amatörler için hiçbir zaman uygun olmayacağının farkına vardı. Pahalı ve kırılma olasılığı nedeniyle riskliydi. Bu, onu “film rulosunu” (kağıttan yapılıyordu) keşfetmeye yöneltti. O tarihte Kodak, Brownie markalı makinesini 1 dolara, film rulosunu da 15 sente satmaya başladı. Pazar payı yüzde 90’lara ulaşmıştı.

2. Kodak’ın ikinci “yeniden yaratılma” başarısı, 20’nci yüzyılın başlarında gerçekleşti. Renkli filmin keşfi ve yaygınlaşması, şirketi yeni bir aşamaya taşıdı. Bunda 1920’lerde kurulan ve güçlendirilen AR-GE
biriminin payı büyüktü. Artık Kodak, sektörün devrim yaratan öncü şirketi olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz