En çok korkulan 0 notunu çekmektir

İş hayatında başarısızlığın notu gerçekten sıfırdır ama bu notu almayı hak eden şirket sayısı da çok azdır.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En çok korkulan 0 notunu çekmektir


Ayrıca şirketinizdeki finansla ilgili sorunları yeniden gözden geçirmenizin ve şirketinize zaman kazandırmak için paradan tasarruf etmenin yeni yollarını da bulmanız faydalı olabilir. Ailem beni yetiştirirken sürekli para ile cambazlık yapmak zorunda kalmıştı, özellikle annem her türlü müteşebbisliği denemişti. Bana daima küçücük bir farkla olsa bile bir insanın gelirini harcamalarından fazla bir seviyede tutmasının ne kadar önemli olduğunu öğretmişlerdi. Virgin’in ilk günlerinde ödeyeceğimiz bütün çekleri bizzat kendim imzalamaya çalışırdım ki maliyetleri ve harcamaları kontrol altında tutabileyim.

Ancak kâr elde ediyor olmak başarıyı ölçmenin diğer pek çok yolundan sadece biridir. Virgin’de bu türden değerlendirmeler yaparken her zaman “arkadaşlık”, “şefkat” ve “sevgi” gibi kavramları “brüt”, “gelir” ve “ciro” gibi kavramlardan üstün tuttuk. Bu konuda Bhutan hükümeti mükemmel bir örnek teşkil ediyor... Onlar, “gayrisafi ulusal mutluluk” seviyesini ölçüyor ve hükümetin ilgili kuramlarından biri de Mutluluk Bakanlığı. Burada temel mantık, mutlu insanların çok daha üretken ve inovatif çalışanlar olacaklarına ve bu gibi çalışanların başarıyı yakalama şanslarının çok daha yüksek olduğuna ve dolayısıyla mutluluk notunu artıracağına dayanıyor.

Bazen bir şirketi kapatmaktan başka hiç bir alternatif kalmamış olabilir. İşleriniz bıçak gibi kesildiğinde panik yapmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü kâr etmeyen bir şirketi çalıştırıyor olmanın verdiği sıkıntı özel hayatınızı da mahvedebilir. Eğer içinde bulunduğunuz endüstride işler iyi gitmiyorsa ve sizin kuruluşunuzu yeniden hayata döndürmek mümkün değilmiş gibi görünüyorsa, o zaman başı dertte olan şirketinizde var olan en iyi kısımları nasıl cımbızla seçip ayıklayabileceğinize ve yola onlarla nasıl devam edebileceğinize kafa yormanız gerekir.

Biz de Virgin şirketlerinden birkaç tanesini kapatmak zorunda kalmıştık. İlk akla gelenler ise Virgin Brides ve Virgin Cola gibi ölçülü bir küçülme döneminde feda edilenlerdi. Başınıza böyle bir şey geldiğinde, müşterilerinizin güvenini kaybetmemek ve çalışanlarınızın başka şirketlerde kendilerine yeni pozisyonlar bulmaları için elinizden gelen her şeyi yapmak çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz