Global yolculuğa kaptanlık edecek

Türkiye'nin en hızlı perakende markasının büyüme yolculuğunda yurtdışı yatırımları şimdi Gökyıldırım'a emanet.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Global yolculuğa kaptanlık edecek
YENAL GÖKYILDIRIM / LC WAIKIKI ULUSLARARASI MAĞAZACILIK GENEL MÜDÜRÜ
Yenal Gökyıldırım, iş dünyasının başarılı profesyonellerinden biri... Bugüne kadar DAF, 3M, Honda, Singapur Havayolları, Philips gibi birçok uluslararası devde üst düzey pozisyonlarda görev yaptı. Son olarak Doğan Online'ın CEO koltuğunda otururken LC Waikiki'ye transfer oldu. Türkiye'nin en hızlı perakende markasının büyüme yolculuğunda yurtdışı yatırımları şimdi Gökyıldırım'a emanet. LC Waikiki Uluslararası Mağazacılık Genel Müdürü olarak 6 ay önce göreve gelen Gökyıldırım, büyümede rotayı yurtdışına çeviren markaya kaptanlık ediyor. Gelecek 10 yıla yönelik önlerinde çok net hedefler olduğunu belirten Gökyıldırım, "Şu anda 2,5 milyar dolarlık bir şirketiz, Gelirlerimizin yüzde 15'i yurtdışından geliyor. 2023 yılında ise 10 milyar dolarlık bir şirket olmayı planlıyoruz. Bu 10 milyar doların 6 milyar doları yurtdışı operasyonlarımızdan gelecek. Avrupa'nın en iyi 3 markasından biri olacağız. Türkiye'den böylesine bir global markanın çıkışına liderlik etmek bana büyük heyecan veriyor” diyor. Gökyıldırım'ın bu yolculuktaki yol haritasına gelince...

Şimdilik 16 ülkede 52 mağazayla faaliyet gösteren LC Waikiki'nin büyüme yolculuğunda, ilk önemli hedefi 2017. Şirket 2017'de 40 ülkede 400 mağazaya ulaşmayı planlıyor.

Gökyıldırım, bu genişlemenin ağırlıklı olarak oyun kurucu olabilecekleri pazarlarda gerçekleşeceğini belirtiyor. "Kazakistan, Mısır ve Irak'ta ciddi derinleşmeye başladık. Yer aldığımız bütün pazarlarda önemli pazar payına ulaşmış durumdayız. Aslında ilk etapta komşu ülkelere girerek yol haritamızda birinci halkayı tamamlamak üzereyiz. İkinci halkada Ortadoğu ülkeleri devreye giriyor. Afrika'da baktığımız pazarlar var. Ardından Endonezya, Çin ve Nijerya pazarlarına girmeyi düşünüyoruz. En son Avrupa'ya girme planımız söz konusu. Önceliğimiz bize ihtiyacı olan, kimsenin gitmediği doymamış pazarlar. İşimizi oralarda layıkıyla yaptıktan sonra sıra Avrupa'ya gelecek” diyor.

ORGANİK SEBZE BAHÇESİ VAR
Yenal Gökyıldırım, tam bir bahçe tutkunu. Beykoz'daki evinin önünde organik bir sebze bahçesi var. 2 yıldır bu bahçeyle ilgilendiğini anlatan Gökyıldırım, "2 yıllık çalışma sonucunda bezelye, fasulye, barbunya, domates, salatalık, patlıcan, roka, turp, mısır ve ayçiçeceği gibi çok sayıda sebze yetiştiriyorum. Bahçemle gurur duyuyorum. Sadece kendi ihtiyacımızı değil komşuların ihtiyaçlarını da bu bahçeden karşılıyoruz” diyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz