Hayalinin peşinden koşacak

"Devletin hızına bağlı olarak 2 yıl içinde üniversitede ders vermeye başlayacağız."

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hayalinin peşinden koşacak
DR. MURAT AKDOĞAN / ETHICA SAĞLIK GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Dr. Murat Akdoğan, kısa bir süre önce sahibi olduğu Baymak'ı ısıtma sektörünün önde gelen gruplarından HollandalI BDR Thermea'ya sattı. Yıllık cirosu 316 milyon TL olan ve sektöründe lider konumda bulunan Baymak'ın satış rakamını açıklamayan Akdoğan, bu satış sonrasında odağına sağlık sektörünü koymuş durumda. Geçtiğimiz günlerde bir araya gelip konuştuğumuz Akdoğan, Baymak'ı neden sattığını, "Baymak'ı 25 yılda dünya çapında üretim yapan lider bir şirket haline getirdikten sonra şirketin bana verebileceği bir şey kalmadı. Ben de hayallerimin peşinden gitmek için bu satışı gerçekleştirdim” sözleriyle açıklıyor. Akdoğan'ın hayali, sağlık sektöründe yatırımlarını artırırken devletin himayesi altındaki gençleri sağlık sektöründe istihdam edecek şekilde eğitmek ve topluma kazandırmak, Bunun için tüm branşlarıyla sağlık üzerine eğitim verecek bir üniversite için çalışmalar yürütüyor. İstanbul Merter'de faaliyete geçmesi planlanan üniversite için son imzaları atmak üzere olduklarını belirten Akdoğan, "Devletin hızına bağlı olarak 2 yıl içinde üniversitede ders vermeye başlayacağız. Bu üniversitede işletme bölümü de hukuk bölümü de sağlık alanında hizmet verecek, Lisanstan daha çok yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim vermeyi amaçlıyoruz. Burada burslu okuyan tüm öğrencilerimiz yetiştirme yurtlarındaki öğrencilerden seçilecek, Bu öğrenciler tam burslu olarak eğitilecek” diyor.

Akdoğan'ın hedefi, üniversitenin finansmanı için sağlık yatırımlarını da artırmak. Şu an İncirli'deki Ethica Hastanesi'nin yanı sıra Estethica markasıyla estetik alanında hizmet verdiklerini hatırlatan Akdoğan, "Şimdi İstanbul Kızıltoprak'ta 180 yataklı bir hastanenin çalışmalarını yürütüyoruz, 80 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek bu hastane 20 ay sonra hizmet verecek. Bu kardiyovasküler cerrahisi ve onkoloji bölümleri ile büyük ve modern bir hastane olacak. Ayrıca Merter'de üniversite binasının yer alacağı yerin hemen yanında bir hastane daha yapmayı planlıyoruz. Böylelikle İncirli hastanemiz ile beraber 3 hastane ve çok sayıda estetik hastanesi açacağız” diye konuşuyor.

“YURTDISINDA ORTAKLIK YAPACAĞIZ”

Dr, Murat Akdoğan, sadece yurtiçinde değil yurtdışında yakın coğrafyada da hastane yatırımları planlıyor. "Yurtdışındaki yatırımlarımızı estetik ve plastik cerrahi alanında gerçekleştireceğiz” diyen Akdoğan, şöyle devam ediyor:

"Şimdi Katar'da Emir'in Ailesi'nden bir girişimciyle estetik ve plastik cerrahi hastanesi kuruyoruz. Yurtdışında, özellikle Ortadoğu'daki yatırımlarımız böyle ortaklıklarla ilerleyecek. Ancak yurtiçinde fonlarla büyümeyi tercih etmiyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz