İyi bir konuşma ancak hazırlanarak yapılabilir

Toplum önüne çıkıp konuşmak oldukça korkutucudur.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İyi bir konuşma ancak hazırlanarak yapılabilir
İyi bir konuşma yapmak konusunda en fazla bir veya iki şey bilen edebiyatçı Mark Twain, zamanında şöyle demişti: "Dünyada sadece iki tür konuşmacı vardır: Ürkekler ve Yalancılar.” Eğer toplum önünde konuşma yapmaktan endişeleniyorsanız o zaman benim çevrimiçindeki ilk çabalarımdan bazılarıyla ilgili videoları bir izleyin. Eminim bir kıyaslama yaptığınızda kendinize haksızlık ettiğinizi düşüneceksiniz! Toplum önünde yaptığım ilk konuşmanın video görüntüleri olmadığı için çok minnettarım doğrusu. İlk girişimim olan öğrenci dergisi artık herkesçe bilinir hale geldiğinde bazen toplantılarda benden konuşma yapmam istenirdi. Önemli sayılabilecek ilk olayım Londra University College'da bir Alman TV kanalı için yaptığım konuşmaydı.

Sahne alma sırası bana gelmeden önce, öğrenci derneği başkanı Danny Cohn-Bendit ile aktivist Tariq Ali insan haklarıyla ilgili inanılmaz derecede etkileyici konuşmalar yaptı. Kendi konularına muazzam hakimdiler, kendilerine güvenleri tamdı ve retoriklerini zenginleştirmek için gerekli entelektüel birikime fazlasıyla sahiptiler. Kalabalık keyifle onaylar ve çılgınca alkışlarken ben kusmamak için kendimi zor tutuyordum.

Mikrofonu elime aldığımda beynim durmuştu. Sahneden kaçmadan önce bir süre ağzımda saçma sapan bir şeyler geveledim. Hayatımda en çok utandığım anlardan biriydi ve yüzüm tıpkı Virgin'in logosu gibi kıpkırmızı kesildi. Birkaç yıl sonra benim en değerli akıl hocalarımdan biri olan ve beni havayolu sektörüne girmek için teşvik eden Sir Freddie Laker, beni şirketimizin toplumdaki yüzü olmam konusunda cesaretlendirdi. insanların dikkatini çekmeye çalışmak için büyük bir reklam kampanyası yerine zaten küçücük şirketim devasa rakiplerle rekabet ettiğinden manşetlere benim çıkmamın hem çok daha ucuz hem de çok daha etkili olacağını ileri sürdü. Ancak bu benim toplum önünde konuşma sorunumu çözmem anlamına geliyordu. işte o zaman eğer markamızın yüzü ben olacaksam ezbere konuşmayı çok iyi öğrenmem gerektiğinin farkına vardım.

ilk öğrendiğim şey ise bu işin temelinde pratik yapmanın olduğuydu. Ne kadar iyi hazırlık yaparsam o kadar az kekeliyordum ve dilim sürçüyordu. iyi hatipler doğuştan yetenekli veya şanslı değildir, onlar sadece çok sıkı çalışır. Zamanı gelmeden çok daha önce yapacağınız konuşmanın pratiğini evde yapmaya başlayın. Konuya hakim olmaya çalışın ve ne zaman sesinizi yükselteceğinizi ne zaman alçaltacağınızı öğrenin.
Her şeyden önemlisi kendiniz olmaya çalışın. Genellikle birileri, bilhassa politikacılar kendileri adına yazılmış metinlerden konuşmalar yapar ve kulağa çok tatlı dilli gelir ama önceden planlanmış olduğu bellidir. Burada işin sırrı vereceğiniz mesajı sizin kavramış olmanızda, onun içine kendi karakterinizi katmanızda ve sonra kendi ifadelerinizle onu yansıtmanızda yatar. Unutmayın hiç kimsenin kelime dağarcığı sonsuz değildir. Yanlış telaffuz edebileceğiniz uzun bir kelime yerine, kısa ve basit bir kelime sıklıkla daha çok işe yarar. Bilhassa da benim gibi disleksi hastalığınız varsa.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz