Priceline’in kurucusundan girişimcilere

Girişim Kulübü’nün ilk etkinliğinde, alanında çığır açan Priceline’ın kurucusu Jeff Hoffman’ı dinleme şansını bulduk.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Priceline’in kurucusundan girişimcilere
Capital ve Ekonomist’in yeni projesi Girişim Kulübü’nün ilk toplantısı geçen ay içinde yapıldı. Ali Sabancı, Gülden Yılmaz, Nevzat Aydın gibi girişimcilerle birlikte yaptığımız, Avea’nın sponsor olduğu Girişim Kulübü’nün ilk etkinliğinde, alanında çığır açan Priceline’ın kurucusu Jeff Hoffman’ı dinleme şansını bulduk.

40 milyar dolar ciroya ulaşan Priceline’ı kuran Hoffman, konuşmasında girişimcilere yeni dönemde başarılı olmanın “anahtar” yöntemlerini anlattı. Bu konuşmadan dikkatimi çekenleri sizlerle de paylaşmak istiyorum:

- İş kurarken ya da yönetirken doğru insanları, tüketiciyi mutlaka dinleyin... Dinlediklerinizi size en yakın olanlar arasından seçmeyin. Onlar, her zaman doğruyu söylemeyebilir.

- Her zaman sizden daha zeki insanlarla çalışmanın peşinde olun ve bu arayışınızı hiçbir zaman durdurmayın.

- Herkesin aklında bazı fikirler, projeler vardır. Fikir sahibi olmak iyidir, ama mutlaka “bir şeyler yapmayı” deneyin. Fikir iyidir ama daha iyisi “icraattır.” Kazandıran da yaptıklarınız, icra ettiklerini olur.

- Ürün ya da hizmetinizi piyasaya verin. Sonra onunla ilgili konuşulanları mutlaka dinleyin.

- Bir ürün ya da hizmet çıkarmakla yetinmeyin, mutlaka “değer yaratma” peşinde olun. İnsanların para ödeyecekleri ürünler için çalışın.

- Başlama noktanızda mutlaka geleceğe yönelik, bir ölçek yaratmaya yönelik büyüme planınız olsun.

- Denemek ve başarısız olmak, hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir. Mutlaka deneyin, başarısızlığa da hazır olun. Ders almayı bilin.

- Sizden, düşüncelerinizden çok daha büyük olan bir dünya için çalışın, hazırlıklarınızı yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz