Projede büyük rekabet

Proje finansmanı son yıllarda bankacıların gözde faaliyet palanları arasına girdi.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Projede büyük rekabet

Özellikle enerji ve altyapı projelerine yönelik finansman sağlamada, bankalar arasında müthiş bir yarış var. Garanti, Türkiye'de ilk proje finansmanı birimini kuranlardan.. Bugün bu alanda 20 kişilik geniş bir ekiple faaliyet gösteren banka, proje finansmanı ve satın alım finansmanını aynı birim altında değerlendiriyor. Toplamda 2010 sonunda 5,3 milyar dolarlık bir bilanço büyüklüğü yakalamış durumda. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, "Bugüne kadar proje ve satın alım finansmanına sağladığımız toplam kredi büyüklüğü 17-18 milyar dolara ulaşıyor. Büyümemiz kriz döneminde dahi sürdü. Sadece geçtiğimiz yıl 3,4 milyar dolarlık proje ve satın alım kredisi sözleşmesine imza atarak finansman sağladık" diye konuşuyor. Ebru Dildar Edin ile gelişimi ve yeni dönemi konuştuk:

NASIL GELİŞTİ?
Özellikle 20052008 döneminde, piyasada özelleştirmelerin ağırlığı fazlaydı. Bu dönemde Tüpraş, Erdemir, Türk Telekom gibi büyük çaplı özelleştirmeler yapıldı. Havalimanları ve limanlar yap-işlet-devret, işletme-hakkı-devri, hasılat paylaşımı gibi metotlarla başarıyla özelleşti. Bu özelleştirmeler için yerel bankalar tarafından yüksek montanlı finansmanlar sağlandı. Dolayısıyla özelleştirmeyle ilgili işlemler gerek bizim gerek diğer bankaların önceliğinde yer aldı. Aynı dönemde, önde gelen global sermaye fonlarının da Türkiye'ye girmesiyle satın alım kredilerinde de büyük artış yaşandı. Global kriz döneminde yavaşlasa da 2011'de satın alma finansmanları tekrar hız kazandı.

İLK SIRADA ENERJİ VAR
2008 sonrasında, kriz döneminde bile yatırımların durmadığı enerji sektörü ön plana çıktı. Şu anda enerji sektörü öncelikli olmaya devam ediyor. 2005 yılında enerji kredilerimizin toplam yabancı para kredilerimiz içindeki payı yüzde 2 seviyelerindeydi. 2010 sonunda bu oran yüzde 10'lara ulaştı. Önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyoruz. Enerji bizim için öncelikli sektörlerden biri, hatta belki de en önemlisi diyebilirim. 2011 Haziran ayı itibarıyla enerji projelerine sağladığımız toplam finansman 4,2 milyar dolara ulaştı. Bunun 2,3 milyar dolarını yenilenebilir enerji projeleri oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz