Sağlıklı bir şirkette patronluk

“Aile birimi, büyük şirketlerin uzun vadeli gelişimine uygun değildir.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sağlıklı bir şirkette patronluk
Eski bir kitap kurdu olarak bilimde veya edebiyatta göz kamaştırıcı ödüller kazanmış, çekirdekten yetişme yazarlarca yazılmış çok sayıda yazı türünü keşfetmeyi severim. Bu kitapların hepsi çok enteresandır ve benim için çok değerlidir. Bazıları edebiyat şaheserleridir, bazıları eğlenceli bilim kurgulardır, bazıları da öğrenilmiş antlaşmalar üzerinedir.

Geçenlerde bir arkadaşım bana, William J. Bernstein’ın “Bereketin Doğuşu: Modern Dünyadaki Refah Nasıl Yaratıldı” (*) adlı kitabını okumamı tavsiye etti. Bana bu kitabın başlangıçta sanki bir ders kitabı gibi olduğunu, ancak yazar asıl derdini anlattıkça giderek enteresanlaştığını söyledi.

Bu kitabın ana teması, bir toplumun aşağıdaki dört can alıcı faktöre sahip olduğu takdirde refahının artacağı üzerine kuruluydu:
1. Mülkiyet hakları,
2. Bilimsel akılcılık.
3. Sermaye piyasaları,
4. Modern ulaşım ve iletişim altyapıları.

Yazar eserine tarih öncesi çağlardan başlıyor ve ardından en eski ve en ilkel aile birimlerinden, kabilelere ve nihayet uluslara doğru giderek kurgusunu zenginleştiriyor. Avcı-toplayıcı topluluklardan giriş yapıyor, tarım toplumlarına geçiyor, ardından feodalizmi inceliyor ve reformasyon ile endüstrileşmenin diğer aşamalarıyla sona erdiriyor. Her bir aşamada aile biriminin oynadığı rolün izini sürüyor.

Bernstein, Amerikalı bir finansal teorisyendir. Bu kitap aslında dünyadaki yaşam standardının evriminin bir tarihidir ve yaşam standardının yükselmesi için tarihsel olarak gerekli olan yukarıda sıralanmış dört koşulu öngörmektedir. Hikaye üstüne hikaye anlatarak kendi tezini güçlendirdiği kitabın yaklaşık üçte ikisinden sonra, yazar aşağıdaki genellemeyi yapıyor:

“Aile birimi, büyük şirketlerin uzun vadeli gelişimine uygun değildir. Ticarette başarılı olmak için zeka, liderlik ve vizyon gerekir. Genel nüfus içinde bu üç özelliğe de birden sahip üst düzey yöneticiler bulmak yeterince zordur. Bir aile içinde nesiller boyunca bu gibi yetenekli insanların sürekli var olmasını sağlamak ise neredeyse imkansızdır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz