"1,96-1,97 destek olur"

1 soru 1 yanıt

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1,96-1,97 destek olur
Tuncay Özilhan/Anadolu Grubu YKB FED'in kararları piyasayı anında etkiliyor. MB'nin 1,92 hedefi ulaşılamayacak bir hedef değil. Ancak asıl mesele 2014 yılında. Mart ayından sonra döviz kurlarında neler olabilir?
Murat Sağman/Notus Portföy Genel Müdürü


“Bugün bir ay önce olduğumuzdan çok daha farklı bir yerdeyiz. Piyasalar için oldukça karamsar geçen eylül ayının bitmesiyle birlikte dolar da nefes aldı. Önce ABD ve Rusya, Suriye'ye askeri operasyon olmaması konusunda anlaştı. Sonra ABD Merkez Bankası FED, tahvil alımlarına devam edeceğini açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama, yıl sonunda görev süresi dolacak Ben Bernanke'nin yerine ondan daha güvercin bir ismi, FED Başkanı Yardımcısı Janet Yellen'ı atayacağını açıkladı. Bu bağlamda en azından 2014 başına kadar dövizde 1,95-2,00 bandında daha yatay bir seviye görebiliriz.

2014 Mart ayında iki gelişme ön plana çıkacak. Birincisi, FED'in tahvil azaltıp azaltmaması konusu gündemde olacak. Genel beklenti Mart 2014'de tahvil alımı azaltımı yönünde. İkincisi, Türkiye de yerel seçimlerdeki gelişmeler etkili olacak. Bu iki senaryonun iyi olması durumundan dolar/TL'de 1,92 seviyeleri görülebilir. Fakat aynı zamanda Euro/doların daha çok dolar lehine gelişeceği beklentisi var. Yine yumuşak karnımız cari açık ve özel sektörün 150 milyar dolar borcu yüzünden dolar/TL, 1,92'li seviyelere gelse bile kalıcı olmayacağını düşünüyorum. 2014 yılından ortalama dolar/TL kuru, 2,00 seviyesinin üstünde olur.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz