"5 yılın dibindeyiz ama yabancı beklemede"

Yeni dönemi ve yatırım stratejilerini Finans Yatırım Genel Müdürü Özgür Güneri ile konuştuk. Daha kısa vadeli ve dinamik olunması gereken bir dönemde olduğumuzu söyleyen Güneri, sorularımıza şu yanıtları verdi...

18 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
5 yılın dibindeyiz ama yabancı beklemede
Merkez Bankası’nın faiz oranını agresif şekilde artırarak yüzde 10’a çıkarması sonrasında piyasalarda sular duruldu gibi. Ancak seçimler ve yurtdışı gelişmelerin volatiliteyi yeniden artıracağını söyleyen Finans Yatırım Genel Müdürü Özgür Güneri, daha kısa vadeli stratejilerin belirlenmesini tavsiye ediyor.

Güneri, “Mevduat cazip olmakla birlikte BİST’te yaşanacak geri çekilmelerde hisse de alınabilir. Türk bankalarını da iskontolu buluyorum” diyor ve ardından da ekliyor: “Şu anki seviye hala son 5 yılın en diplerinde olsa bile uzun vadeli fonların, yatırım kararlarını bir süre daha erteleyeceği görülüyor.”

Geçtiğimiz yılın teması volatiliteydi. Mayıs ayındaki FED açıklamaları öncesinde pozitif ve dalgalı bir süreç yaşanmışken 22 Mayıs sonrası gelişmekte olan ülkelerde özellikle aşağı yönlü ancak yine volatil bir süreç yaşandı. Aralık ayından sonrada yine benzer bir seyir gerçekleşti.

Aralık ayının son haftalarında hem yurtdışı hem yurtiçindeki faktörlerin etkisiyle piyasalarda aşağı yönlü bir hareket başladı, Endeks 74.000 seviyelerinden gelerek yılı 67.800’de kapattı.

FED’in 2008 yılında başlayan ekonomik krize çare olarak uygulamaya koyduğu parasal genişlemede 2014’ün ilk ayıyla beraber azaltmaya gideceğini açıklaması ve bunun yurtiçindeki siyasi tansiyonun yükseldiği döneme denk gelmesi.

Türkiye’yi diğer gelişmekte olan ülke piyasalarından ayrıştırdı. Bu dönemde piyasanın merkez bankasından beklediği faiz artırımı kararının gelmemesi ve içerideki gerginliklerin devam etmesi, 2013 Aralık ayından itibaren artan dolar/TL kurunun tarihi zirvelerini görmesine neden oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz