"Getiri değil koruma dönemi"

Notus Portföy Genel Müdürü Murat Sağman sorularımızı yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Getiri değil koruma dönemi
Artık piyasalar yeni bir döneme giriyor. 2008 kriziyle başlayan düşük faiz-bol likidite dönemi sona yaklaşıyor. Bunun sinyalleri bile piyasalarda yeni denge arayışını, fiyat hareketlerini beraberinde getiriyor. Bu yeni süreci değerlendiren Notus Portföy Genel Müdürü MURAT SAĞMAN, artık yeni süreci ‘getiri arama’ değil, ‘varlıkları koruma’ dönemi olarak değerlendiriyor. Sağman, risk almak isteyenlere de hisse oranlarını düşük tutmalarını tavsiye ediyor.

1913’te kurulan ve 2008 krizine kadar 600 milyar dolar aktif büyüklüğe ulaşan Amerikan Merkez Bankası (FED), 2008 krizinden sonraki 5 yıllık süreçte, bu büyüklüğü yaklaşık 5 kat artırarak 3,5 trilyon dolara çıkardı. Sadece FED değil, Japonya ve Avrupa’da da parasal genişlemeler yaşandı. İşte 22 Mayıs’ta FED Başkanı Bernanke’nin açıklamalarından piyasalar, bu parasal genişlemenin sonuna gelindiği yönünde bir mesaj çıkardı. FED, parasal genişlemenin azaltılması ihtimalini gündeme getirdi. Azaltmanın sonrasında mutlaka sıkılaştırma da gelecek. Bu gerçek, tüm dünyada dengeleri değiştirdi.

Likiditenin bir dönem sonra şimdiki gibi olmayacağına ilişkin sinyallerin alınması, özellikle cari açığı yüksek ve fonlama tarafında parayı daha çok kullanan ülkelere ilişkin riskleri artırdı. Bunun sonucunda da Türkiye gibi gelişen piyasalardan para çıkışı gözlenmeye başladı. Borsada, döviz kurunda, faizde, emtialarda yeni FED olgusuyla birlikte ‘yeni denge’ arayışları gündeme geldi. İşte bu yeni denge arayışı sürecini ve yatırım stratejilerini, Notus Portföy Genel Müdürü Murat Sağman ile konuştuk. Notus Portföy, 1,5 yılda 150 milyon TL portföyü yönetir hale geldi. Hedefi, bu yılın sonunda 200 milyon TL, üç yıl içinde ise 500 milyon TL. Artık gelecek dönemde, parasal genişlemenin yerine parasal genişlemenin yavaşlaması, daha sonra da parasal sıkışlaştırma bekleneceğini söyleyen Sağman, sorularımıza şu yanıtları verdi:

Capital: Parasal genişlemenin sonuna gelinmesinin yanında Gezi Parkı eylemleri de yaşandı. Bu hareketler, Türkiye piyasalarını nasıl etkiledi?
- Böyle dönemlerde gelişen piyasalardan para çıkışı olması normal. Gelişen piyasaları da ikiye ayırmak lazım. Cari açık verenler ve vermeyenler. Türkiye, cari açık veren bir ülke.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz