"Kalıcı ve sürdürülebilir büyüme için test yılı"

Standard Ünlü Menkul Değerler, 2011 öngörülerini paylaştığı, "Kalıcı ve Sürdürülebilir Büyüme İçin Test Yılı" başlıklı strateji raporunu açıkladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Kalıcı ve sürdürülebilir büyüme için test yılı


Konuyla ilgili olarak Standart Ünlü Menkul Değerler İcra Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü ve Genel Müdürü Attila Köksal, değerlendirmelerde bulundu.

YABANCI ALIMI 10 MİLYAR DOLAR OLUR
2010 yılında şirket alım satımlarında artış oldu. Ama 20072008 seviyelerine halen ulaşılamadı. Adet olarak kriz öncesi seviyelere dönülmüş olsa da boyut olarak henüz eski seviyelere gelinemedi. 2011 yılında 10 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye yatırımı öngörüyoruz. Ağırlıklı olarak tüketim malları, perakende, medya, ilaç ve altyapı sektörlerinde hareket bekliyoruz.

HALKA ARZLAR ARTACAK
Bu yıl çok sayıda halka arz görülebilir. İlk üç çeyrekte yapılacak halka arzları şimdiden 20 olarak saydık. Büyük boyutlu şirketlerin halka arzlarını gözlemleyeceğiz. Bazı
holdingler ve altyapıda aktif olan firmalar da ikincil halka arza gidebilir.

FAİZ İKİNCİ YARIDA ARTABİLİR
Enflasyon üzerinde bir miktar baskı oluşabilir ve yüzde 7 seviyelerine ulaşabilir. MB, para genişlemesinin kontrolünü elinde tutmaya çalışıyor. Bu nedenle kontrol dışı bir enflasyon olacağını düşünmüyoruz. MB'nin olumlu enflasyon görünümüne bağlı olarak faiz oranları 2011'in ilk yarısında değişmez. Enflasyonda olası artışın önüne geçmek için faizlerde yılın ikinci yarısında yaklaşık 100 baz puanlık bir artış olabilir.

CARİ AÇIK FİNANSE EDİLİR
Cari açık gündemde olmaya devam edecek. 2011 seçim yılı olmasına rağmen yabancı sermaye girişinde, gerek direkt yatırımlarda gerek portföy yatırımlarında artış olacağını öngördüğümüz için cari açık güncel konu kalmakla beraber, finansmanı konusunda çok ciddi problem yaşanmaz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz