MB,2011 para ve kur politikalarını açıkladı

Merkez Bankası (MB) finansal istikrara özel vurgu yapan 2011 Para ve Kur Politikası Raporu'nu açıkladı.

1 OCAK, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
MB,2011 para ve kur politikalarını açıkladı

Dünya genelinde faiz oranlarının uzun süre düşük kalacağı genel varsayımı üzerine kurulu raporda, MB'nin faiz dışı para politikası araçlarına vurgusu devam ediyor. İş Yatırım, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulunuyor:

FİNANSAL İSTİKRAR SAĞLANACAK

MB, finansal istikrara yaptığı vurguyu artırarak sürpriz bir faiz indirim kararı almıştı. Faiz indiriminin olası genişleyici etkilerini dengelemek adına atılan adımların ne ölçüde işe yarayacağı soru işareti. Ancak MB, finansal istikrarı sağlama konusundaki kararlılığının altını çiziyor ve gerekirse ek önlemler alınabileceğine vurgu yapıyor.

ENFLASYON HEDEFİ

2011 ve 2012 için sırasıyla yüzde 5,5 ve yüzde 5 seviyesinde korunurken, 2013 hedefi de yüzde 5. MB'nin önceki yıllardaki orta vadeli hedefi olan yüzde 4'e şimdilik geri dönmemesi, bizce daha gerçekçi bir duruş. Para Politikası Kurulu (PPK) kararları bugüne kadar açıklandığı saat 19:00'un aksine artık saat 14:00'te açıklanacak. PPK detayları ise takip eden 8 iş günü yerine 5 iş günü içerisinde yayınlanacak.


MUNZAM KARŞILIKLARDA DÜZENLEME

2011 politika çerçevesi içerisinde de faiz dışı para politikası araçları ön plana çıkıyor. Munzam karşılıkların vadeye göre çeşitlendirilmesi devam ederken, yabancı para yükümlülüklerin munzam karşılıklarına ilişkin yeni düzenlemelerin gelebileceğinin de sinyalleri veriliyor. MB, bankaların bilanço dışı yükümlülüklerini yakından izleyeceğini belirterek önemli bir sinyal veriyor.


DÖVİZ CEPHESİNDE DÜZENLEME

Bankaların opsiyon hakkı kaldırılırken, 40 milyon dolarlık günlük döviz alım miktarı 50 milyon dolara çıkartıldı. Kararın TL üzerindeki etkisi MB'nin ilave alım seçeneğini ne kadar kullanacağına bağlı olacak.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz